To będzie wyjątkowe spotkanie z historią i lotnictwem. Zbliża się "Skrzydlaty Tarnów"
access_time 2024-07-22 09:33:00
W dniach 26-27 lipca Centrum Sztuki Mościce będzie obowiązkowym punktem wizyty dla miłośników historii lotnictwa, Tarnowa i regionu. Odbędzie się tam dwudniowa impreza pn. "Skrzydlaty Tarnów". W programie wydarzenia m.in. wystawa, prelekcje, nocny start balonu, a w czasie pikniku: rodzinna strefa aktywności, pokazowy przelot samolotów, strzelnica, kino plenerowe i wiele więcej.

Inspiracją do zorganizowania Rodzinnego Pikniku Lotniczego „Skrzydlaty Tarnów” jest przypadająca w tym roku 80. rocznica operacji Most III. Powodzenie tej akcji, która rozegrała się nocą z 25 na 26 lipca 1944 r., na położnym na północny-zachód od Tarnowa lądowisku „Motyl”, wpłynęło na wydarzenia II wojny światowej i przyczyniło się do ostatecznego zwycięstwa aliantów. Dzięki zaangażowaniu żołnierzy Armii Krajowej, lecący z włoskiego Brindisi samolot Samolot Douglas C-47 Skytrain z 267 Dywizjonu RAF zdołał wylądować pomiędzy miejscowościami Jadowniki Mokre i Wał Ruda, aby w dramatycznych okolicznościach, wzbić się ponownie w powietrze zabierając na Zachód kurierów oraz fragmenty niemieckiej superbroni - rakiety V2 wraz z dokumentacją jej dotyczącą.

- Całe to przedsięwzięcie oparte jest na 80. rocznicy akcji Most III, ale zeszłego roku podobną akcję, tylko Skrzydlaty Nowy Sącz, przeprowadziliśmy wspólnie z instytucjami w Nowym Sączu. Muzeum Lotnica realizując swoją misję, chce przypominać lotnicze tradycje Małopolski w różnych miastach. Był Nowy Sącz, teraz jest Tarnów, Kraków jest naturalny, bo tam jest siedziba naszego muzeum, natomiast mam nadzieję, że jeszcze co najmniej w paru miastach w Małopolsce tego typu przedsięwzięcia zrealizujemy - mówi Tomasz Kosecki, dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Pierwszego dnia imprezy - w piątek, 26 lipca odbędzie się otwarcie tytułowej, plenerowej wystawy „Skrzydlaty Tarnów” (godz. 17.30). Ekspozycja poruszać będzie wybrane zagadnienia związane z lotniczymi epizodami znad Tarnowa i regionu. Podobnej tematyki dotyczyć będą wykłady, które wygłoszą: reprezentujący Muzeum Ziemi Tarnowskiej Jakub Nowak (godz. 18), Tomasz Kosecki - dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie (18.30) oraz badacz dziejów Mościc dr Marek Smoła (godz. 19). Po części naukowej zaplanowano pokaz filmu „Kurier” (19.30) oraz nocny start balonu (21.30).

W sobotę 27 lipca organizatorzy zapraszają na piknik rodzinny. Od godziny 14 na odwiedzających tereny Centrum Sztuki Moście czekać będą: członkowie Mościckiego Klubu Balonowego, Aeroklubu Ziemi Tarnowskiej, żołnierze Wojska Polskiego oraz rekonstruktorzy historyczni. Czynna będzie również rodzinna strefa aktywności, strzelnica plenerowa oraz strefa gastronomiczna. Wśród atrakcji przewidziano m.in. konkurs z nagrodami, prezentację modeli i warsztaty modelarskie. Podczas obchodów będzie można także zobaczyć przelot samolotów - m.in. Jak-18 oraz Piper Cub. Zwieńczeniem wydarzenia będzie plenerowa projekcja filmu „Chłopiec z chmur” (godz. 20.30).

Organizatorami wydarzenia są: Centrum Sztuki Mościce, Muzeum Ziemi Tarnowskiej oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Stosowną umowę o współpracy przedstawiciele tych instytucji podpisali w piątek (19 lipca) podczas spotkania w tarnowskim ratuszu.

- Wydaje mi się, że nie wszyscy w Tarnowie wiedzą, jak bogatą tradycję lotniczą ma Tarnów i to właśnie jest przyczynek do tego, żeby zainspirować zwłaszcza młodych ludzi do zainteresowania się tym, ale też czerpania z tej historii czegoś dla siebie pod kątem rozwoju, bo ten rozwój to dla nas coś ważnego - rozwój młodych ludzi i edukacja. Po to też podpisujemy to porozumienie, żeby właśnie jednoczyć siły dla edukacji i rozwoju młodego pokolenia - powiedział Tomasz Kosecki.

- Serdecznie wszystkich zapraszamy na "Skrzydlaty Tarnów", a oczywiście w niedzielę, 28 lipca spotykamy się w Wał Rudzie na oficjalnych uroczystościach związanych z 80. rocznicą Akcji Most III - mówi Kazimierz Kurczab, dyrektor Muzeum Ziemi Tarnowskiej.

Uroczystości w Wał Rudzie rozpoczną się o godz. 9.30 pod pomnikiem upamiętniającym uczestników akcji. Następnie, o godz. 11 w Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie odbędzie się msza św. w intencji uczestników Operacji Most III. Zaś po jej zakończeniu (ok. godz. 12) organizatorzy zapraszają na prezentację książki "Motyl czuwa nocą. Dakotą do wolności" dra hab. Andrzeja Olejki, prezentację uzbrojenia produkowanego przez Zakłady Mechaniczne w Tarnowie oraz pokazy grup rekonstrukcji historycznej.

A. Cichy / fot. T. Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821