Podsumowanie akcji "Tulipany". Na rzecz hospicjum Via Spei zebrano ponad 39 tys. zł
access_time 2024-06-14 10:32:00
Na terenie hospicjum Via Spei w Tarnowie podsumowano drugą edycję tulipanowej akcji edukacyjno-charytatywnej. Jej celem jest pomoc nieuleczalnie chorym i ich rodzinom, a także promowanie idei wolontariatu wśród dzieci i młodzieży.

Fundacja Kromka Chleba podsumowała rozpoczętą pod koniec zeszłego roku drugą odsłonę akcji edukacyjno-charytatywnej na rzecz hospicjum Via Spei. Kampania "Tulipany" ma na celu nie tylko pozyskanie środków finansowych na opiekę nad pacjentami, ale także promowanie idei hospicyjnej wśród dzieci i młodzieży. Uczniowie jesienią posadzili tulipany na zieleńcu wokół hospicjum i w ogródkach swoich szkół, a gdy na wiosnę kwiaty zakwitły, rozdali je darczyńcom w zamian za wolne datki. Do akcji przystąpiło 37 szkół, przedszkoli i żłobków z Tarnowa oraz powiatu tarnowskiego. W sumie zebrano ponad 39 tys. zł.

- W pierwszej edycji uczestniczyło kilkanaście szkół i zebrano ponad 12 tys. zł, a w ubiegłym roku, do drugiej edycji przystąpiło 37 szkół. Łączna kwota zebranych datków to 39 351,06 zł. Przeznaczymy tę kwotę na zakup najpotrzebniejszego sprzętu do hospicjum. Oczywiście, lista potrzeb jest długa, dlatego jeszcze przedyskutujemy z personelem, co jest do zakupu. Na kolejnym spotkaniu poinformujemy, co za tę kwotę kupiliśmy - mówi Anna Czech, prezes Fundacji Kromka Chleba.

W czasie spotkania nagrodzono najbardziej aktywne szkoły, przedszkola i żłobki. Zdecydowanym liderem jest gmina Zakliczyn, w której 9 placówek zebrało w sumie 15 268,74 zł. W podziękowaniu za wspieranie hospicjum Via Spei i propagowanie idei opieki hospicyjnej, burmistrz Zakliczyna Dawid Chrobak uhonorowany został statuetką "Złotego Anioła Fundacji Kromka Chleba".

- Dziękuję pani prezes za wyróżnienie, dziękuję też wolontariuszom, nie tylko z gminy Zakliczyn, ale z całego regionu, bo wiemy że dobro wraca. Dzisiaj właśnie młodym osobom przekazujemy to, co jest najważniejsze, czyli otwarcie na drugiego człowieka i jego potrzeby. To miejsce, tak ważne dla regionu, powstało z potrzeby serca wielu osób, które wspierały materialnie jego budowę, ale teraz przyszedł czas na wspieranie w tej bieżącej działalności. W samorządzie gminy Zakliczyn rozumiemy tę potrzebę. Dziewięć placówek włączyło się w tę akcję, byłem bardzo zaskoczony, że nawet żłobek, czyli dzieci do lat 3, ich rodzice przede wszystkim. To jest bardzo ważne, żeby propagować tę ideę samarytańskiej pomocy drugiemu człowiekowi - mówił Dawid Chrobak.

Po spotkaniu odbyły się warsztaty dla pacjentów hospicjum "Słowa zaklęte w drzewach" autorstwa Magdaleny Koperskiej, na które został zaproszony Conrado Moreno - polsko-hiszpański konferansjer oraz prezenter telewizyjny i radiowy, który popularność zyskał dzięki występom w programie "Europa da się lubić" w TVP2. Celebryta został ambasadorem Fundacji Kromka Chleba.

A. Cichy / fot. T. Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821