Tarnowski biskup Artur Ważny został mianowany ordynariuszem diecezji sosnowieckiej
access_time 2024-04-23 13:15:00
Artur Ważny, dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, został mianowany biskupem diecezji sosnowieckiej. Decyzję papieża ogłosiła we wtorek 23 kwietnia Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Biskup Artur Ważny urodził się 12 października 1966 roku w Rzeszowie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1991 roku w Tarnowie. W ramach swojej dalszej formacji ukończył studia doktoranckie z teologii pastoralnej na kierunku teologia małżeństwa i rodziny na UKSW w Warszawie. W latach 1991-1995 pracował jako wikariusz w parafii Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, zaś w latach 1995-1999 w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach. Od 2010 roku pełnił posługę diecezjalnego egzorcysty. Ponadto pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza akademickiego oraz diecezjalnego koordynatora Światowych Dni Młodzieży. Towarzyszył również młodym w wielu międzynarodowych spotkaniach ŚDM.

12 grudnia 2020 roku został mianowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Święcenia biskupie przyjął 30 stycznia 2021 r. Jego dewizą biskupią są słowa: “Patris corde” (“Ojcowskim sercem”).  W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję Przewodniczącego Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji oraz jest członkiem Rady Biskupów ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

Biskup Artur Ważny zasłynął ostatnio sprzeciwem wobec zamiatania pod dywan afer pedofilskich w Kościele. W związku z kontrowersjami wokół rezygnacji arcybiskupa Andrzeja Dzięgi, wyraził publicznie gniew, złość i wstyd, solidaryzując się z ofiarami molestowania przez duchownych. Jego poruszający wpis w mediach społecznościowych spotkał się z falą pozytywnych komentarzy - wsparcia i podziękowań.

A. Cichy / fot. archiwum portalu diecezji tarnowskiej

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821