Relikwie bł. rodziny Ulmów w sobotę trafią do tarnowskiej katedry
access_time 2024-04-12 08:46:00
Relikwie błogosławionej rodziny Ulmów, które peregrynują po diecezjach w całym kraju, w weekend dotrą do katedry w Tarnowie. Wydarzeniu towarzyszyć będzie uroczysta msza św., projekcja filmu "Ulmowie - Błogosławiona Rodzina" i wystawa przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej.

Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali wraz z sześciorgiem dzieci w podkarpackiej wsi Markowa. W czasie okupacji ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów. Rankiem 24 marca 1944 r. do ich domu wtargnęli hitlerowcy. Najpierw zamordowali ukrywanych Żydów, potem Józefa, Wiktorię (będącą w siódmym miesiącu ciąży), a na końcu sześcioro dzieci - Stasia, Basię, Władzia, Frania, Antosia i Marysię. W 1995 r. Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani tytułem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”. 10 września ubiegłego roku w Markowej odbyła się beatyfikacja rodziny Ulmów.

Decyzją Konferencji Episkopatu Polski, dwa tygodnie po beatyfikacji relikwie męczenników z Markowej rozpoczęły peregrynację po polskich diecezjach. Do diecezji tarnowskiej dotrą w sobotę, 13 kwietnia i zostaną w niej przez tydzień - w poszczególnych parafiach będą przebywać przez dwa dni (szczegóły na załączonym afiszu). Jako pierwsza przywita je parafia katedralna pw. Narodzenia NMP w Tarnowie. W sobotę o godz. 15 w auli Jana Pawła II przy katedrze odbędzie się projekcja filmu "Ulmowie - Błogosławiona Rodzina". W międzyczasie będzie można również obejrzeć wystawę "Błogosławieni Ulmowie z Markowej", przygotowaną przez IPN. Natomiast powitanie relikwii z udziałem biskupów zaplanowano na godz. 17. Godzinę później rozpocznie się msza św. pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Jeża, po której nastąpi czuwanie zakończone Apelem Jasnogórskim. Relikwie będą w katedrze także w niedzielę, ich pożegnanie będzie miało miejsce po mszy św. o godz. 12.

Relikwiarz w formie monstrancji ma 40 cm wysokości i zawiera relikwie wszystkich członków rodziny Ulmów. Zostały one umieszczone w okrągłym pojemniku o średnicy ok. 5 cm. Relikwiarz wykonany został z brązu w formie drzewa, na którego tle znajdują się płaskorzeźby postaci Wiktorii i Józefa oraz ich dzieci, zarys domu rodzinnego Ulmów i wieża kościoła parafialnego w Markowej.

A. Cichy / fot. Caritas Polska

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821