Oksfordzki pojedynek w ZSEO. Młodzież debatowała na temat sytemu kaucyjnego
access_time 2024-04-11 10:33:00
Młodzież z dwóch tarnowskich szkół - "Ogrodnika" i "Szczepanika" - brała udział w debacie oksfordzkiej. Tematem dyskusji był system kaucyjny. Rozwiązanie to zakłada, że konsumenci zapłacą dodatkową opłatę przy zakupie towarów w wybranych opakowaniach, a kaucja będzie im zwracana w momencie oddania opakowania w punkcie zbiórki. Przepisy ustawy kaucyjnej mają wejść w życie w 2025 roku.

Zespół Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych im. Tadeusza Kościuszki (propozycja) i Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika (opozycja) - drużyny tych dwóch placówek zmierzyły się na argumenty w ramach towarzyskiej debaty oksfordzkiej, zorganizowanej w środę (10 kwietnia) w auli ZSEO.

Uczniowie dyskutowali nad tezą dotyczącą systemu kaucyjnego, który od 2025 roku będzie w Polsce obowiązkowy, i jego szans powodzenia na wzór Europy Zachodniej. Po bardzo dynamicznej rozgrywce, pełnej mocnych mów, kąśliwych pytań oraz ciekawych informacji w stosunku 245:233 (suma przekonanych mędrców 2:1) zwyciężyła szkoła Szczepanika, dla której była to dobra rozgrzewka przed kwietniowym finałem Tarnowskiej Ligi Debatanckiej.

Wymianę argumentów oceniła loża mędrców w składzie: pan Tomasz Siewierski - prezes zarządu BOO Organizacji Odzysku Opakowań i Odpowiedzialności Producenta S.A., członek rady nadzorczej Krajowej Izby Gospodarczej Przemysłu Rozlewniczego, Tadeusz Mędzelowski - doktor habilitowany nauk humanistyczno-społecznych, profesor Wyższej Szkoły Biznesu - National-Louis University z siedzibą w Nowym Sączu, pełnomocnik rektora ds. wydziału zamiejscowego w Tarnowie, Dawid Masło - kierownik Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, doktorant Instytutu Ochrony Środowiska PAN w Krakowie, edukator przyrodniczy, autor książek, publikacji naukowych i felietonów.

- Działania proekologiczne są dzisiaj jednym z kluczowych zagadnień, o których należy mówić. Jako szkoła mamy tego świadomość, dlatego na udział w takiej eko-debacie nie trzeba było nas długo namawiać - mówi Mateusz Kołodziej, nauczyciel języka polskiego w ZSEO i opiekun szkolnego zespołu mówców. - Formuła debaty oksfordzkiej to wartość sama w sobie. Dzięki niej młodzież uczy się firmować racje, często przełamuje lęk przed publicznymi wystąpieniami i zyskuje pewność siebie, która procentuje w dalszym życiu. Do tego wszystkiego jest to okazja do poszerzenia wiedzy na różne tematy. Tak było również w tym przypadku - dodaje.

Wydarzenie było częścią EKOtygodnia w ZSEO.

ac / fot. T. Pawlina, ZSEO Tarnów

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821