Strażacy z OSP w Zakliczynie mają nowy wóz ratowniczo-gaśniczy
access_time 2024-02-26 09:13:00
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakliczynie ma nowy samochód ratowniczo-gaśniczy. Kosztował 1,4 mln zł, a jego zakup wsparli: samorząd gminy Zakliczyn, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, Krajowy System Ratowniczo- Gaśniczy, Urząd Marszałkowski Wojewódzkiego Małopolskiego i Lasy Państwowe Nadleśnictwa Gromnik.

Nowy wóz ratowniczo-gaśniczy marki Scania z pełnym wyposażeniem trafił do strażaków z OSP w Zakliczynie. Samochód jest wyposażony w zbiornik wody na 3 tysiące litów, wysokowydajną pompę 2,6 tysiąca litrów na minutę, posiada całą armaturę pożarniczą oraz sprzęt ratownictwa technicznego i medycznego. Będzie służył nie tylko do gaszenia pożarów, ale do różnych innych działań ratowniczych, w tym wyjazdów do wypadków drogowych, ponieważ jednostka należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W ubiegłym roku uczestniczyła w 111 akcjach o różnym charakterze.

Wóz wraz z wyposażeniem kosztował 1,4 mln zł. Jego zakup wsparli: samorząd gminy Zakliczyn, który przekazał 786 tys. zł, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - 375 tys. zł, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie - 100 tys. zł, Krajowy System Ratowniczo- Gaśniczy - 75 tys. zł, Urząd Marszałkowski Wojewódzkiego Małopolskiego - 45 tys. zł i Lasy Państwowe Nadleśnictwa Gromnik - 20 tys. zł. Wkład własny wnieśli również strażacy z OSP Zakliczyn.

- Na strażaków ochotników z Zakliczyna, podobnie jak i z innych jednostek na terenie gminy zawsze możemy liczyć. Inwestowanie w najwyższej jakości sprzęt dla nich to inwestowanie w nasze bezpieczeństwo - powiedział Dawid Chrobak, burmistrz Zakliczyna.

Oficjalnemu odbiorowi samochodu towarzyszył m.in. pokaz laserowy. W wydarzeniu uczestniczyli reprezentanci urzędów i instytucji, które pomogły sfinansować wóz.

ac / fot. archiwum gminy Zakliczyn

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821