"Głód poczujesz, rolnika poszanujesz". Wielki protest rolników w Tarnowie i okolicach
access_time 2024-02-20 09:15:00
Sprzeciwiają się nieograniczonemu napływowi produktów rolnych z Ukrainy oraz wprowadzaniu unijnego Zielonego Ładu, który przyczyni się m.in. do zmniejszenia produkcji rolnej, znacznego wzrostu cen żywności i spadku eksportu. Dwie kolumny potężnych ciągników i innych pojazdów wjechały we wtorek, 20 lutego do Tarnowa w ogólnopolskim proteście rolników. Strajk polegał na spowalnianiu ruchu lub blokady czasowej dróg i rond.

Dwie kolumny liczące w sumie ponad sto ciągników wjechały do Tarnowa z dwóch stron - od północy i od południa. Protestujący z pierwszej grupy około godz. 8 wyruszyli z parkingu przy cmentarzu w Lisiej Górze. Następnie kolumna ponad 50 pojazdów wjechała na drogę 73 i skierowała się do miasta przez Brzozówkę. Trasa przejazdu obejmuje ulice: Jana Pawła II, Błonie, Spokojną, Elektryczną, ks. kardynała Wyszyńskiego, Czystą, Kwiatkowskiego i Witosa. W Kępie Bogumiłowickiej przez około cztery godziny trwała blokada ronda. Później protestujący wrócili do Lisiej Góry, korzystając z tej samej trasy przejazdu.

Druga grupa strajkujących około godz. 7.30 wyjechała z dolnego parkingu klasztoru oo. redemptorystów w Tuchowie, następnie kawalkada pojazdów ruszyła przez Zabłędzę, Piotrkowice, Łękawkę, Łękawicę do Skrzyszowa. Do Tarnowa rolnicy wjechali od strony ul. Lwowskiej, później pojechali al. Jana Pawła II do ronda z ul. Wilczą, które blokowano przez około cztery godziny. Następnie pojechali al. Jana Pawła II w kierunku centrum Tarnowa do ronda z ul. Błonie, ul. Spokojną, ul. Elektryczną, ul. Kardynała Wyszyńskiego, ul. Czystą do ronda z ul. Kwiatkowskiego, ul. Witosa do ronda w Kępie Bogumiłowickiej. Później nawrócili do ul. Witosa, przejechali ul. Chemiczną, ul. Czerwonych Klonów, ul. Czerwoną i ul. Krakowską do wjazdu na południową obwodnicę miasta drogą 94, w kierunku ul. Tuchowskiej, następnie zjechali na drogę 977 w kierunku Tuchowa, ul. Daszyńskiego (Tuchów), ul. Mickiewicza do ronda z drogą 977, po czym wrócili na dolny parking klasztoru oo. Redemptorystów.

Rolnicy strajkowali także w Zakliczynie. Tam do protestu dołączyli też myśliwi. Kolumna kilkudziesięciu pojazdów wyjechała z rynku i skierowała się w stronę Brzeska.

Protesty objęły również Powiśle Dąbrowskie. Utrudnienia w ruchu występowały na trasie DK73 oraz DW975, w miejscowościach Borusowa i Szczucin.

A. Cichy / fot. T. Schenk

Czy popierasz postulaty rolników?

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821