Coraz więcej mieszkańców chce unieważnienia ślubu kościelnego. W Sądzie Diecezjalnym w Tarnowie padł rekord
access_time 2024-02-13 13:05:00
Na wokandzie Sądu Diecezjalnego w Tarnowie na rozstrzygnięcie czeka 700 spraw o stwierdzenie nieważności małżeństwa. W 2023 roku spłynęło 164 nowych pozwów. Zakończyło się 197 spraw, wydano 175 wyroków, z czego 146 małżeństw uznano za nieważne - to najwięcej w historii tej instytucji.

Najczęściej przyczyną stwierdzenia nieważności małżeństwa jest szeroko rozumiana niedojrzałość emocjonalna i społeczna.

- Zazwyczaj konkretyzuje się to w jakiejś patologii osobowości, czy w uzależnieniach od alkoholu, hazardu, narkotyków, świata wirtualnego, gier komputerowych, a ostatnio mieliśmy przypadek uzależnienia od sportu. Są to sytuacje, gdzie osoba na pierwszym miejscu stawia „kawalerskie”, niezobowiązujące życie, zapominając, bądź całkowicie pomijając jakiekolwiek obowiązki małżeńskie - mówi cytowany przez eKAI oficjał Sądu Diecezjalnego ks. dr Rafał Wierzchanowski. 

Jak dodaje, większość związków starających się o unieważnienie małżeństwa kościelnego ma staż od 5 do 10 lat, choć zdarzały się sprawy, gdy małżonkowie byli ze sobą dwa dni, tydzień czy miesiąc.

Sąd Diecezjalny stwierdza nieważność małżeństwa zwykle w ok. 80 proc. przypadków.

Warto dodać, że Sąd Diecezjalny oferuje bezpłatną pomoc w poradniach prawno-kanonicznych. Funkcjonują one w Tarnowie, Nowym Sączu i Mielcu. W roku 2023 z takich porad skorzystało 750 osób.

ac / fot. Pexels

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821