Jubileusz 25-lecia Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie. Ks. prof. Michał Heller pierwszym doktorem honoris causa uczelni
access_time 2023-05-19 18:00:00
Uroczyste posiedzenie Senatu i Rady Uczelni Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie było głównym punktem obchodów jubileuszu 25-lecia Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie. W trakcie wydarzenia wręczony został pierwszy, historyczny tytuł doktora honoris causa ANS, a został nim ks. prof. Michał Heller.

Piątkowe (19 maja) obchody srebrnego jubileuszu uczelni rozpoczęły się od odśpiewania pieśni Gaude Mater Polonia, którą wykonał Chór Solski pod batutą Agnieszki Stańczyk i z akompaniamentem Piotra Niedojadły. Następnie inauguracyjne przemówienie wygłosiła rektor uczelni, dr hab. Małgorzata Kołpa, która nawiązywała do początków ANS w Tarnowie, podsumowała ostatnie ćwierćwiecze, ale mówiła też o odpowiedzialności za przyszłość.

- Za nami naprawdę udane ćwierć wieku, ale - mówię to w imieniu wszystkich członków naszej społeczności - my wciąż mamy apetyt na więcej. Nie zamierzamy schodzić ze ścieżki rozwoju bo czujemy się odpowiedzialni nie tylko za naszą Akademię, ale także za nasz Tarnów i nasz region - podkreślała.

Warto tu przypomnieć, że 1 czerwca Akademia Nauk Stosowanych zmieni nazwę i stanie się Akademią Tarnowską. Kolejnym krokiem w rozwoju ma być dążenie do osiągnięcia statusu uniwersytetu.

Zgodnie z tradycją, głos zabrali też zaproszeni goście, m.in. przewodniczący Rady Uczelni Zbigniew Paprocki, wiceminister edukacji i nauki prof. Włodzimierz Bernacki, prezydent Roman Ciepiela i senator Kazimierz Wiatr. Wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego do społeczności akademickiej, a następnie wraz z prof. Bernackim wręczył najbardziej zasłużonym pracownikom ANS odznaczenia państwowe: 1 Brązowy Krzyż Zasługi i 20 Medali za Długoletnią Służbę, w tym 14 Złotych i 6 Srebrnych. Z kolei "Tarnina", czyli najwyższe przyznawane przez Uczelnię wyróżnienie, trafiło do prof. Kazimierza Wiatra, jednego z ojców-założycieli Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie.

Podczas uroczystości po raz pierwszy w historii uczelni nadany został tytuł honorowego doktora honoris causa. Otrzymał go wybitny naukowiec ks. prof. Michał Heller, tarnowianin, teolog, filozof, pasjonat nauk ścisłych, założyciel Krakowskiej Grupy Kosmologicznej, autor wielu książek i pracownik Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego.

Wykład okolicznościowy pt. "W jaki sposób istnieje czas" wygłosił bliski współpracownik i kontynuator myśli ks. prof. Michała Hellera, ks. dr hab. Tadeusz Pabjan. Uroczyste posiedzenie zakończyło wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego.

Wieczorem w Centrum Sztuki Mościce odbyła się również uroczysta gala, którą uświetnił koncert maestro Klaudiusza Barana & Tango Orchestra z towarzyszeniem Ewy i Piotra Roemerów.

ac / fot. Tomasz Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821