Będą opóźnienia w budowie mostu na Dunajcu w Ostrowie. Terminy okazały się nierealne
access_time 2021-09-24 15:44:00
Budowa mostu nad Dunajcem w Ostrowie nie zostanie ukończona w marcu przyszłego roku, jak pierwotnie zakładano - możliwy jest nawet kilkumiesięczny poślizg. Wszystkiemu winne warunki pogodowe, związane z intensywnymi opadami deszczu, które spowodowały podtopienia na placu budowy.

Z powodu sierpniowych ulew prace przy moście zostały przerwane na ponad tydzień. Woda zalała fundamenty filarów, część materiałów budowlanych i zniszczyła drogi dojazdowe w międzywalu. Szkód narobiły też ostatnie opady deszczu, które doprowadziły do zalania zbrojenia mostu. Obecnie na miejscu cały czas trwają prace związane z odbudową zniszczeń, co wpłynie na dalsze opóźnienia w realizacji inwestycji. Wiadomo, że wykonawca wystąpił już do inwestora z oficjalnym pismem o przesunięcie terminu wykonania robót o trzy miesiące, zarząd powiatu zaopiniował je jednak negatywnie. - Zarząd uznał je za bezzasadne. Na razie jest zbyt wcześnie, by zakładać takie opóźnienia. W tej chwili mamy opóźnienia sięgające 40 dni - mówi Roman Łucarz, starosta tarnowski. Samorządowiec przyznaje, że 31 marca przyszłego roku jako termin zakończenia wszystkich prac jest nierealny, uważa jednak że wciąż jest duża szansa, by do tego czasu most został oddany do przejazdu. - Przed nami zima. Wszystko będzie zależało od warunków pogodowych. Jeżeli zima będzie łagodna, dotrzymamy tego terminu - tłumaczy starosta. Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, jeszcze w październiku ma zostać zamontowana stalowa konstrukcja nośna mostu (dźwigary).

Przypomnijmy, drugi i ostatni etap remontu mostu w Ostrowie wykonuje konsorcjum firm Wolmost z Rzeszowa i Mostostal Kielce. Wartość kontraktu to 27,5 mln zł. Powiat uzyskał dofinansowanie do inwestycji z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w kwocie 19,1 mln zł. Reszta ma pochodzić z budżetu powiatu oraz ze środków marszałka województwa małopolskiego.

ac / fot. T. Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821