Zapadł wyrok w sprawie ul. Kryształowej w Tarnowie. Ryszard Ścigała znowu skazany na więzienie
access_time 2021-09-20 06:33:00
Sąd Rejonowy w Brzesku skazał Ryszarda Ścigałę na 1,5 roku bezwzględnego więzienia za przekroczenie uprawnień przy budowie fragmentu ul. Kryształowej w Tarnowie. To jeden z wątków afery łapówkarskiej, za którą były prezydent odsiedział już 2 lata i w lipcu ubiegłego roku przedterminowo wyszedł z więzienia. Wyrok jest nieprawomocny, a obrońca zapowiedział odwołanie.

Jak donosi Radio Kraków, Ryszard Ścigała został skazany na 1,5 roku więzienia za przekroczenie uprawnień przy budowie fragmentu ul. Kryształowej w Tarnowie. Sąd Rejonowy w Brzesku nie przychylił się do wniosku prokuratury o wymierzenie kary w zawieszeniu.

Przypomnijmy, według prokuratury Ryszard Ścigała wpłynął na ówczesnego dyrektora Tarnowskiego Zarządu Dróg Miejskich, Zdzisława M., by ten podmienił dokumentację techniczną ulicy Kryształowej, na czym miała skorzystać powiązana z firmą Strabag spółka Polski Asfalt. W ramach umowy kupna od Tarnowskiego Klastra Przemysłowego 3-hektarowej działki w korzystnej cenie, spółka miała dobudować nowy fragment ulicy o długości 130 metrów. Ulica miała być wykonana w pełnym parametrze technicznym, czyli poza asfaltową nawierzchnią miała mieć też kanalizację, chodniki i oświetlenie. W kosztorysie wyliczono, że będzie to koszt ponad 1 milion 200 tysięcy złotych. Spółka nie zamierzała jednak wydawać tak dużej sumy. Przedstawiciele Strabagu poprosili o lobbing w tej sprawie Bogdana G. - ówczesnego szefa Unii Tarnów Żużlowej Sportowej Spółki Akcyjnej, którą sponsorowali. Ten zaś poprosił o pomoc prezydenta. Ryszard Ścigała interweniował u ówczesnego dyrektora Tarnowskiego Zarządu Dróg Miejskich, a ten podmienił dokumentację dotyczącą parametrów technicznych drogi tak, aby obniżyć koszt jej wykonania. W efekcie nowy projekt zakładał już budowę jej fragmentu za niespełna 300 tys. zł.

Poza karą więzienia, sąd nałożył również na skazanego obowiązek wypłaty Urzędowi Miasta odszkodowania. Wyrok jest nieprawomocny.

ac / fot. archiwum

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821