"Pochylam głowę przed nią i jej wielkim bohaterstwem". Morawiecki na uroczystościach upamiętniających Helenę Marusarzównę
access_time 2021-09-19 10:27:00
W sobotę w Pogórskiej Woli obchodzono 80. rocznicę śmierci Heleny Marusarzówny. W uroczystościach wziął udział m.in. premier Mateusz Morawiecki.

Uroczystości rozpoczęły się przed Pomnikiem Ofiar Hitleryzmu, w miejscu, gdzie zginęła 23-letnia mistrzyni narciarstwa, kurierka tatrzańska i żołnierka ZWZ-Armii Krajowej.

- Helena Marusarzówna w 1939 roku po napaści Niemiec na Polskę poświęciła się ratowaniu ludzi, służyła jako łączniczka. Pochylam głowę przed nią, przed jej towarzyszkami i towarzyszami trudnego, wojennego życia i jej wielkim bohaterstwem - mówił Morawiecki. Po odczytaniu Apelu Poległych i wykonaniu salwy honorowej, delegacje złożyły kwiaty.

Po wybuchu II wojny światowej Helena Marusarzówna zaangażowała się w ruch kurierski. Jako tzw. kurier tatrzański na trasie Zakopane - Budapeszt przenosiła przez granicę meldunki, dokumenty, pieniądze. 25 marca 1940 r. wraz z innymi kurierami została złapana przez słowacką służbę graniczną i przekazana Niemcom. Była więziona w Muszynie, Nowym Sączu, Zakopanem, Krakowie i w Tarnowie, gdzie prawie rok spędziła w celi śmierci. Podczas licznych przesłuchań była brutalnie torturowana, nie wyjawiła jednak niczego, co mogłoby obciążyć kolegów i koleżanki z konspiracji. 12 września 1941 roku wraz z innymi współwięźniami została rozstrzelana w lesie w Woli Pogórskiej. Miała 23 lata.

Z okazji rocznicy na elewacji miejscowej Szkoły Podstawowej im. Heleny Marusarzówny odsłonięto też mural wzorowany na przedwojennym zdjęciu niezłomnej żołnierki. Dzieło ma 4,5 na 9 metrów, a jego autorem jest Ryszard Paprocki, który na terenie powiatu wykonał już kilka innych murali, m.in. Witolda Pileckiego na szkole w Tarnowcu, Ignacego Jana Paderewskiego w Ciężkowicach i Jana Pawła II na szkole w Wojniczu. Malowidło powstało dzięki wsparciu finansowemu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kosztowało ok. 50 tys. zł.

ac / fot. archiwum MUW

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821