Jest nowa kandydatura do tytułu Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa. To "najszybsza babcia świata"
access_time 2021-09-14 08:48:00
Radni chcą nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa "najszybszej babci świata", czyli Barbarze Prymakowskiej. Inicjatorzy podkreślają jej imponujące osiągnięcia i zasługi na rzecz popularyzacji sportu. Zwracają też uwagę, że byłaby to pierwsza w historii miasta kobieta z tym zaszczytnym tytułem.

Barbara Prymakowska ma 78 lat i jest aktywna sportowo przez całe życie. Ukończyła Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie, a potem przez ponad 30 lat była nauczycielką WF. Biegać zaczęła późno, bo dopiero w wieku 58 lat, ale sport kochała od zawsze. W młodości uprawiała m.in. narciarstwo zjazdowe, pływała i jeździła na rolkach, łyżwach i rowerze. W swojej karierze przebiegła kilkadziesiąt maratonów, w tym również tych światowych, m.in. w Berlinie, Frankfurcie, Londynie, Wiedniu, Nowym Jorku, Chicago, Tokio i Atenach. W wieku 68 lat zdobyła Mont Blanc, a pięć lat później Koronę Maratonów Świata. Jest wielokrotną Mistrzynią Świata Masters w Biegach Górskich, w stylu alpejskim. Zaledwie kilkanaście dni temu w austriackim Telfes Stubai sięgnęła po kolejny złoty medal w tej dyscyplinie. W wymagającym biegu na dystansie ok. 10 km (w kategorii K75) wspięła się na poziom 2150 n.p.m., wyprzedzając młodsze od siebie rywalki. 

Inicjatywa nadania Barbarze Prymakowskiej tytułu Honorowej Obywatelki Miasta Tarnowa wyszła od dwóch radnych - przewodniczącego Komisji Sportu Piotra Górnikiewicza i przewodniczącego Rady Miejskiej Jakuba Kwaśnego.

- Byłoby to docenienie całokształtu aktywności Pani Barbary, uznanie Jej zasług dla popularyzacji sportu i aktywnego trybu życia. Byłaby to także pierwsza kobieta z tym ważnym tytułem - podkreśla przewodniczący Rady Miejskiej Jakub Kwaśny. Jak dodał, pomysł spotkał się z pozytywną reakcją prezydenta Romana Ciepieli.

Stosowna uchwała ma zostać przedstawiona radnym podczas październikowej sesji rady miasta. Przypomnijmy, że do tej pory tytuł Honorowego Obywatela Tarnowa otrzymali m.in. Ignacy Mościcki, Józef Piłsudski, książę Paweł François Roman Sanguszko, Norbert Lippóczy, ksiądz arcybiskup Józef Życiński, profesor Franciszek Ziejka, Tony Rickardsson, Kazimierz Braun, biskup Władysław Bobowski, ksiądz profesor Michał Heller, pułkownik Jerzy Pertkiewicz i pułkownik Mieczysław Korczak.

ac / fot.. archiwum Barbary Prymakowskiej

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821