Wieniec z Radłowa powalczy o tytuł na Dożynkach Prezydenckich
access_time 2021-09-13 08:28:00
Wieniec z Radłowa zajął I miejsce w wojewódzkim konkursie wieńca dożynkowego podczas XXIII Dożynek Województwa Małopolskiego. Gospodarzem tegorocznego małopolskiego święta plonów był Łęg Tarnowski w gminie Żabno. Grupa wieńcowa KGW “Radłowski Gryf” z Radłowa będzie teraz reprezentować Małopolskę na Dożynkach Prezydenckich, które odbędą się 18-19 września w Warszawie.

Niedzielne dożynki wojewódzkie rozpoczęły się mszą świętą w intencji rolników i ich plonów, koncelebrowaną przez ordynariusza diecezji tarnowskiej, biskupa Andrzeja Jeża. Po mszy nastąpiło tradycyjne przekazanie chleba na ręce władz województwa małopolskiego.

- Proszę też wszystkich małopolskich rolników o przyjęcie podziękowań, które pragnę im przekazać w imieniu własnym, samorządu województwa małopolskiego i całej społeczności Małopolski. Dziękuję za waszą ciężką, wytrwałą pracę, za to, że zapewniacie nam wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe, że dzięki wam możemy cieszyć się wspaniałymi owocami małopolskiej ziemi i że na żadnym małopolskim stole nie brakuje chleba.  Dziękuję także za to, że w dzisiejszych czasach małopolska wieś, rozwijająca się i coraz bardziej nowoczesna, jest jednocześnie miejscem, gdzie szanuje się i zachowuje tradycję, dba o dziedzictwo kulturowe, pamięć wydarzeń i ludzi, którzy tworzyli historię naszego regionu przez wieki - mówił marszałek Witold Kozłowski.

Okolicznościowe listy do małopolskich rolników skierowali także prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.

W trakcie uroczystości tradycyjny obrzęd dożynkowy zaprezentował Zespół Folklorystyczny "Bobrowianie". Wystąpili także Zespół Folklorystyczny "Otfinowianie", Grupa Śpiewacza "Otfinowianki", Kapela "Powiślanie" i Kapela Górole, a gwiązdą wieczoru była Eleni. Nie zabrakło też stoisk przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Żabno oraz lokalnych producentów i przedsiębiorców, a także instytucji i organizacji działających na terenie województwa.

W konkursie wieńca dożynkowego wzięło udział łącznie 29 gmin z terenu województwa małopolskiego. Odbywał się on w dwóch kategoriach – wieniec tradycyjny i wieniec współczesny. W kategorii wieńca nowoczesnego I miejsce zajął wieniec KGW w Gruszowie, a w kategorii wieńca tradycyjnego - KGW “Radłowski Gryf” z Radłowa. Obie grupy wieńcowe otrzymały nagrodę w wysokości 2 tys. złotych. Ponadto wieniec radłowski będzie reprezentował województwo małopolskie na Dożynkach Prezydenckich w Warszawie.

ac / fot. FB gmina Radłów

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821