Pierwsze problemy przy budowie tężni na Górze św. Marcina
access_time 2021-08-18 10:33:00
Ponad 800 tys. złotych kosztuje budowa dziesięciometrowej tężni solankowej na Górze św. Marcina. Roboty budowlane trwają już od tygodnia. Według zapewnień magistratu, obiekt ma być otwarty na wiosnę przyszłego roku.

Tężnia solankowa powstaje w miejscu dawnego amfiteatru na Górze św. Marcina, naprzeciwko restauracji. Będzie miała 10 m kw i 3 m wysokości, a jej konstrukcja zostanie wykonana z modrzewia i gałęzi tarniny. - Będą to dwa zbiorniki, rynny w układzie zamkniętym. Po gałązkach tarniny będą spływać solanka. Ona skraplając się będzie powodowała aerozol, który potem wdychamy - mówi Rafał Nakielny, dyrektor Wydziału Infrastruktury Miejskiej Urzędu Miasta Tarnowa. Wyremontowany zostanie także skwer ze starą sceną po amfiteatrze. Będzie nowa nawierzchnia z kostki brukowej i granitowej, zamontowane zostaną też ławki, leżaki, stoliki, pergola i stojaki na rowery.

Tymczasem urzędnicy mierzą się już z pierwszymi problemami. Jak się okazało, zbadane parametry wytrzymałościowe gruntu są ponad 8 razy niższe od wymaganej normy. - Po deszczach nie wychodzą badania na podłożu gruntowym. Powinno być 80 MPa, my mamy na poziomie 10, 16. Zdecydowaliśmy się pogłębić koryto i zrobić grubszą warstwę kruszywa - tłumaczy dyrektor Nakielny. Jak dodaje, utrudnienia te nie wpłyną na harmonogram prac. Tężnia ma być gotowa pod koniec tego roku, a jej otwarcie planowane jest na wiosnę 2022 roku.

Tężnia solankowa z Terlikówki to zwycięski projekt w budżecie obywatelskim z 2018 roku. Pierwotnie miasto zarezerwowało na ten cel około 500 tys. zł. Najpierw urzędnicy długo pracowali nad szczegółowym projektem inwestycji, następnie w 2020 roku miał zostać ogłoszony przetarg, jednak - jak tłumaczył wówczas magistrat - na przeszkodzie stanęła pandemia koronawirusa. W sprawie coś drgnęło dopiero w tym roku. Wiosną ogłoszono pierwszy przetarg na realizację inwestycji, został on jednak anulowany z powodu zbyt wysokich cen i braków w dokumentacji. Urzędnicy ogłosili więc kolejny przetarg. Wzięły w nim udział trzy firmy - jedna zaoferowała budowę tężni za ponad 1,4 mln, druga za ponad 1,2 mln a trzecia za niewiele ponad 827 tys. zł. Ostatecznie przetarg został rozstrzygnięty dzięki dofinansowaniu z województwa małopolskiego w kwocie 124 tys. zł i radnym, którzy zgodzili się, by miasto dołożyło do inwestycji ponad 300 tys. zł.

ac / fot. T. Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821