Wyczekiwany projekt doczeka się realizacji. Tężnia solankowa na Górze św. Marcina ma być gotowa jesienią
access_time 2021-07-01 15:33:00
Po dwóch latach oczekiwań, jeszcze w lipcu na Górze św. Marcina ma ruszyć budowa tężni solankowej. Wprawdzie przez pewien czas inwestycja stała pod znakiem zapytania, bo miastu brakowało 300 tys. zł., ostatecznie jednak, dzięki dotacji z budżetu województwa małopolskiego, projekt dojdzie do skutku.

Budowa tężni solankowej to zwycięski projekt w budżecie obywatelskim z 2018 roku. Miasto zarezerwowało na ten cel około 500 tys. zł. Najpierw urzędnicy długo pracowali nad szczegółowym projektem inwestycji, następnie w 2020 roku miał zostać ogłoszony przetarg, jednak - jak tłumaczył wówczas magistrat - na przeszkodzie stanęła pandemia koronawirusa. W sprawie coś drgnęło dopiero w tym roku. Wiosną ogłoszono pierwszy przetarg na realizację inwestycji, został on jednak unieważniony, ponieważ wszystkie oferty znacznie przekroczyły finansowe możliwości miasta. Urzędnicy ogłosili więc kolejny przetarg. Wzięły w nim udział trzy firmy - jedna zaoferowała budowę tężni za ponad 1,4 mln, druga za ponad 1,2 mln a trzecia za niewiele ponad 827 tys. zł.

- Jesteśmy po otwarciu drugiego przetargu. 827 tys. zł to dobra cena za budowę tężni i remont placu. Wprawdzie brakuje nam w budżecie około 300 tys.zł., ale wszystko wskazuje na to, że inwestycja zostanie zrealizowana. Sejmik Województwa Małopolskiego przyznał nam dofinansowanie na ten cel w kwocie 124 tys zł., czekamy jeszcze na oficjalne potwierdzenie, resztę pieniędzy dołożymy - mówi Rafał Nakielny, dyrektor Wydziału Infrastruktury Miejskiej UMT.

Tężnia zostanie wybudowana w miejscu dawnego amfiteatru na Górze św. Marcina, naprzeciwko restauracji. Będzie miała 10 m kw i 3 m wysokości, a jej konstrukcja zostanie wykonana z drewna modrzewiowego. Wyremontowany zostanie także skwer, na którym powstanie obiekt oraz znajdująca się tam scena. Będzie nowa nawierzchnia z kostki brukowej i granitowej, pojawią się ławki, leżaki, stoliki, pergola i stojaki na rowery.

Jak informuje dyrektor Rafał Nakielny, prace w terenie ruszą po rozstrzygnięciu przetargu i podpisaniu umowy z wykonawcą, czyli najprawdopodobniej w połowie lipca.

ac / fot. Tomasz Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A