Łukasz Maciejewski tym razem o filozofii
access_time 2021-04-12 08:53:00
Tarnowianin, Łukasz Maciejewski, będzie opowiadał o najważniejszych współczesnych nurtach filozoficznych i najciekawszych antropologach kultury w serii filmów wprowadzających do kluczowych dzieł filozoficznych, wydawanych w ramach cyklu „Myśl o kulturze” Narodowego Centrum Kultury.

W cyklu „Myśl o kulturze” publikowane są prace zachodnich humanistów nietłumaczone wcześniej na język polski. Dotychczas ukazały się między innymi „Kultura i sprawczość” Margaret S. Archer, „Krystalizacja opinii publicznej” Edwarda L. Bernaysa, „Przemysł kulturalny. Wybrane eseje o kulturze masowej” Theodora W. Adorno, „Uniwersytet w ruinie” Billa Readingsa, „Idea Uniwersytetu” Karla Jaspersa, „Galaktyka Gutenberga” Herberta Marshalla McLuhana, „Problem winy. O politycznej odpowiedzialności Niemiec” Karla Jaspersa, „Życie laboratoryjne. Konstruowanie faktów naukowych” Bruno Latoura i Steve'a Woolgara.

- W lockdownie, w czasie pandemii - nie będę wcale ukrywał, że wyjątkowo akurat dla mnie twórczym i łaskawym czasie - dostaję najdziwniejsze propozycje zawodowe. Przygotowanie wprowadzeń do kluczowych dzieł filozoficznych z serii „Myśl o kulturze” to dla mnie zaskakujące, ale i fascynujące wzywanie - mówi Łukasz Maciejewski.

Filmy z udziałem Łukasza Maciejewskiego będzie można obejrzeć na YouTube, na stronie wydawcy oraz w wielu publikatorach social mediowych NCK. W pierwszych odcinkach krytyk opowie o „Micie i znaczeniu” Claude'a Levi-Strauss'a oraz o „Galaktyce Gutenberga” Marshalla Macluhana.

ac, fot. Narodowe Centrum Kultury, edytor serii „Myśl o Kulturze”

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A