Powoli dobiega końca remont nowej siedziby miejskich urzędników
access_time 2021-04-07 08:49:00
Najprawdopodobniej w lipcu zakończy się remont zabytkowej kamienicy przy ul. Legionów 14. Do budynku we wrześniu przeprowadzą się trzy wydziały Urzędu Miasta Tarnowa: Kancelaria Rady Miejskiej, Wydział Infrastruktury Miejskiej i Biuro Zamówień Publicznych.

Zabytkową kamienicę przy ul. Legionów, miasto kupiło cztery lata temu w ramach prawa pierwokupu za około 750 tysięcy złotych. W planach od początku była adaptacja budynku na potrzeby magistrackich wydziałów. Cena wydawała się atrakcyjna, szybko się jednak okazało, że fatalny stan kamienicy przełożył się na wyższe niż wstępnie zakładano koszty remontu (pierwotnie miasto chciało przeznaczyć na ten cel kwotę od około 3,5 do 4 milionów złotych).

Magistrat na dokumentację wydał około 70 tysięcy. Po nieudanej próbie wyłonienia wykonawcy w pierwszym przetargu (zgłosił się tylko jeden wykonawca z ofertą za ponad 5 milionów złotych), urzędnicy zdecydowali, że kamienica będzie remontowana etapami. Pierwszy etap rozpoczął się pod koniec 2018 roku i był realizowany za kwotę blisko 3,5 mln zł przez firmę Euro Bud. Prace miały zakończyć się już w październiku 2019 roku, ale firma przerwała prace, bo chciała zwiększyć budżet inwestycji w związku z dodatkowymi pracami. Na to z kolei nie zgodziło się miasto i odstąpiło od umowy z wykonawcą, domagając się jednocześnie 680 tys. zł odszkodowania.

Remont od jesieni ubiegłego roku kontynuuje firma z Dąbrowy Tarnowskiej, która w przetargu złożyła najniższą ofertę na kwotę ponad 2,5 miliona zł. W kamienicy wykonano m.in. izolację fundamentów, wyremontowano elewację, wymieniono stropy, wzmocniono konstrukcje. Zamontowano już też okna i drzwi. Teraz trwa wykonywanie sufitów przeciwpożarowych, instalacji elektrycznych i teletechnicznych oraz sanitarnych. Do zakończenia remontu brakuje tylko prac wykończeniowych, montażu windy oraz renowacji zabytkowych części kamienicy. Łącznie na modernizację kamienicy miasto wydało ponad 6 milionów złotych.

ac

Komentarze...