Msza św. w pierwszą rocznicę śmierci Jana Matrasa
access_time 2021-04-07 05:17:00
W środę mija pierwsza rocznica śmierci Jana Matrasa - znanego tarnowskiego malarza. Z tej okazji o godzinie 18.30 w Kościele Księży Filipinów w Tarnowie odprawiona zostanie msza święta w intencji zmarłego.

Jan Matras, ur. się 12 lipca 1935. Uprawiał malarstwo olejne, pastele oraz ulubioną akwarelę. Zajmował się również sztuką użytkową (wydawnictwa książkowe). Malowanie sprawiało mu przyjemność, robił to z pasją i zaangażowaniem. Wykonał ponad 5000 prac. Miał ponad 40 wystaw indywidualnych i 18 zbiorowych. Jego prace znajdują się między innymi w zbiorach Watykanu (Dom Pielgrzyma). Przez wiele lat był członkiem grupy „TA” malarzy tarnowskich, działającej przy Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Tarnowskiej, a także członkiem oraz inicjatorem powstania grupy „Lemat”, w której skład wchodzili Jerzy Martynów, Tadeusz Pecka i Wacław Onak. Był wykonawcą licznych niepowtarzalnych i monumentalnych dekoracji i aranżacji, m.in. dekoracji z okazji wizyty papieża Jana Pawła II w Tarnowie.

Kochał Tarnów – miasto, które jak twierdził, ma piękną duszę i niepowtarzalny klimat, dlatego też większość jego prac dotyczyła tarnowskiej starówki. Pana Jana jeszcze kilka lat temu – przed chorobą – można było spotkać na tarnowskich drogach, gdy nieśpiesznie jechał na rowerze w poszukiwaniu inspiracji do kolejnych obrazów.

W 2013 roku Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie prezentowało jego jubileuszową wystawę „Jan Matras. 55-lecie twórczości artystycznej”. W czasie wernisażu artysta otrzymał od prezydenta Tarnowa „Dukat Tarnowski”, przyznawany za szczególne zasługi dla miasta.

Jan Matras zmarł wieczorem 7 kwietnia w wieku 84 lat. Jego pogrzeb odbył się w czasie najwyższego reżimu sanitarnego, tylko w gronie najbliższej rodziny.

Zachęcamy do obejrzenia filmowego portretu Jana Matrasa, który nakręcił Dariusz Zaród w ramach cyklu "Twarze Tarnowa"

Fot. Archiwum rodzinne

Komentarze...