Ruszyła zbiórka charytatywna z okazji Dnia Kobiet. Można pomóc samotnym matkom
access_time 2021-02-23 05:00:00
To już kolejny rok, kiedy z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet można wesprzeć kobiety, które najbardziej tej pomocy potrzebują - samotne matki dotknięte kryzysem bezdomności.

Z inicjatywy Seweryna Partyńskiego, szefa lokalnych struktur partii Porozumienie i byłego kandydata na prezydenta Tarnowa, na portalu pomagam.pl ruszyła zbiórka na rzecz Domu Samotnej Matki w Tarnowie. Okazją do wsparcia samotnych matek, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej jest zbliżający się Dzień Kobiet.

- To jeden z tych dni, kiedy nie tylko możemy być dla siebie po ludzku życzliwsi, ale również zwracamy uwagę na wyjątkowy wkład pań w otaczającą nas rzeczywistość. Niezależnie od tego, czy chodzi o ciepło domowego ogniska, czy wytrwałą walkę o emancypację, bohaterstwo niejedno ma imię. Jedne kobiety z odwagą i nie oglądając się za siebie zmieniają świat, inne z kolei robią wszystko, by dla kogoś być całym, bezpiecznym światem. Z myślą o tej drugiej grupie, razem z moimi przyjaciółkami i przyjaciółmi z Porozumienie - Tarnów organizuję zbiórkę pieniędzy na Dom Samotnej Matki w Tarnowie. Wierzę, że takie gesty oprócz oczywistego, materialnego wsparcia mają duże znaczenie - tłumaczy Seweryn Partyński.

Znajdujący się przy ul. Mościckiego 65 w Tarnowie Diecezjalny Dom Samotnej Matki działa od 1983 roku. Do placówki trafiają samotne matki z maleńkimi dziećmi lub kobiety w ciąży, często bezrobotne, dotknięte przemocą, porzucone przez mężczyzn lub spotykające się z niezrozumieniem w swoim rodzinnym środowisku, nierzadko np. namawiane przez partnerów do aborcji. Dom Samotnej Matki oferuje im bezpieczny azyl i wsparcie, a prowadzące go siostry urszulanki pomagają im stanąć na nogi, m.in. poprzez naukę prowadzenia domu czy pomoc w nabywaniu kompetencji zawodowych. Bardzo często siostry wspierają swoje podopieczne również w ich późniejszym samodzielnym funkcjonowaniu. W ubiegłym roku w placówce mieszkało 8 kobiet i 9 dzieci.

Pieniądze na funkcjonowanie Domu Samotnej Matki pochodzą ze składek zbieranych corocznie na tacę w kościołach diecezji tarnowskiej podczas pasterki. Z pomocą przychodzą też ludzie dobrej woli, którzy dzielą się tym, co mają. Najbardziej potrzebne są środki pielęgnacyjne dla dzieci m.in. kosmetyki, pieluchy a także artykuły spożywcze.

- Z jednej strony chcemy pomóc, z drugiej wysyłamy sygnał, że taki ośrodek istnieje i każda dziewczyna w trudnej sytuacji nie tylko może liczyć na pomoc, ale powinna ją zawsze przyjąć. Jest coś jeszcze. Nie zapominajmy, że ten ośrodek prowadzą również kobiety. Siostry z DSM wykonują świetną robotę. Nie prosząc przy tym o nic i nie użalając się na kształt świata. One go także zmieniają - każdego dnia. Ta zbiórka to również docenienie ich pracy, co czasem jest najlepszym prezentem - dodaje Seweryn Partyński.

Zbiórka potrwa do 7 marca. Można ją wesprzeć TUTAJ.

Fot. Archiwum

Komentarze...