Piwo - idealny napój na Wielki Post. Browar w Okocimiu wysyłał je zakonnicom
access_time 2021-02-22 13:36:00
W środę rozpoczął się Wielki Post, czyli czas czterdziestodniowego przygotowania do najważniejszej chrześcijańskiej uroczystości – Świąt Wielkanocnych. Niewiele osób wie, że przez wieki najbardziej postnym napojem było... piwo. W zbiorach Archiwum Narodowego w Krakowie znajduje się list, w którym zakonnica prosi właściciela browaru w Okocimiu Antoniego Goetza o przekazanie jałmużny w formie beczułki piwa.

Wielki Post to dla katolików czas refleksji i pokuty, podczas którego podejmują różnego rodzaju postanowienia i wyrzeczenia. Jedni odmawiają sobie słodyczy, inni mięsa, nic jednak nie dorówna poszczeniu średniowiecznych zakonników, którzy w tym okresie całkowicie rezygnowali z pokarmów stałych i przechodzili na dietę piwną. Mnisi warzyli specjalne, bardzo treściwe i krzepiące piwo, zwane przez nich "płynnym chlebem", które zapewniało im wysoki poziom składników odżywczych, dzięki czemu nie groziło im niedożywienie. Do tej właśnie tradycji nawiązuje pochodzący z 1938 r. list, w którym przeorysza Najświętszej Maryi Panny Śnieżnej w Krakowie prosi właściciela browaru w Okocimiu Antoniego Goetza o przekazanie osłabionym postem zakonnicom beczułki piwa.

 - Jaśnie Wielmożny Panie Baronie! Jak moje poprzedniczki na urzędzie, ośmielam się i ja prosić Jaśnie Wielmożnego Pana Barona o jałmużnę dla naszego ubogiego klasztorku w formie beczułki piwa, aby tem posilić i pokrzepić moje siostry osłabione ciągłym postem, czuwaniem, no i bardzo skromnym wiktem bezmięsnym - napisała do Antoniego Goetza przeorysza.

Pismo datowane jest na 12 stycznia, czyli na okres monastycznego postu wielkanocnego. W wielu klasztorach bowiem post wielkanocny zaczynał się już 14 września, czyli w święto Podwyższenia Krzyża i kończył na Wielkanoc. Antoni Goetz spełnił prośbę zakonnicy, o czym świadczy znajdująca się na liście adnotacja i sprezentował siostrom beczułkę o pojemności 1/4 hektolitra, czyli 25 litrów piwa.

Fot poniżej: zbiory Archiwum Narodowego w Krakowie

Komentarze...