Niebawem święcenia biskupie ks. Artura Ważnego
access_time 2021-01-20 12:02:00
W Tarnowie trwają przygotowania do przyjęcia nowego biskupa nominata, Artura Ważnego. Ingres odbędzie się w sobotę, 31 stycznia w kościele w Tarnowie – Mościcach. Ze względu na epidemiczne obostrzenia, do świątyni wejdzie ograniczona liczba osób.

Uroczysta Msza święta, połączona z udzieleniem sakry biskupiej rozpocznie się w sobotę, 30 stycznia o godz. 10 w kościele pw. NMP Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach, gdzie duchowny był wikariuszem a później proboszczem.

Ceremonii będzie przewodniczyć abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, głównym konsekratorem będzie biskup tarnowski Andrzej Jeż, a współkonsekratorem abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.

Z powodu obowiązujących rygorów sanitarnych ograniczono liczbę uczestników święceń. - Ze względu na panującą sytuację epidemiczną i związane z nią ograniczenia, nie będzie możliwy udział dużej grupy wiernych w uroczystości święceń. Dlatego też zachęcam do łączności za pośrednictwem Telewizji Trwam oraz diecezjalnego Radia  RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz, które będą transmitować to wydarzenie - informuje w komunikacie biskup Andrzej Jeż.

W tym samym dniu (30 stycznia) o godz. 19.30 w kościele w Mościcach odprawione zostanie też nabożeństwo, podczas którego będzie można modlić się z nowym biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Zaplanowano konferencję, adorację i uwielbienie Pana Jezusa. W wydarzeniu będzie można uczestniczyć online.

Ks. prałat Artur Ważny to czternasty biskup pomocniczy w historii diecezji tarnowskiej. To ceniony rekolekcjonista, egzorcysta i ojciec duchowny kapłanów diecezji tarnowskiej. Hasłem jego biskupiej posługi będą słowa “Patris corde”, czyli "Ojcowskim sercem". To nawiązanie do tytułu listu apostolskiego papieża Franciszka, opublikowanego 8 grudnia z okazji 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła powszechnego. Jak mówił w radiu RDN ks. Artur Ważny, właśnie w tym dniu usłyszał z ust nuncjusza apostolskiego abpa Salvatore Pennacchio decyzję papieża o swojej nominacji. W jego herbie biskupim znajdzie się Maryja, Józef i otwarta Księga.

 Fot. Ks. Marian Kostrzewa / Portal Diecezji Tarnowskiej

Komentarze...