PUK ma nową wagę dla większych samochodów
access_time 2021-01-20 05:25:00
W PUK przy ulicy Komunalnej w Tarnowie działa nowoczesna samochodowa waga najazdowa. Została zamontowana na początku roku i zastąpiła wysłużoną wagę, działającą od kilkunastu lat.

Zgodnie z przepisami każdy pojazd, który dostarcza odpady do zakładu PUK lub je stamtąd wywozi, musi najpierw wjechać na wagę najazdową. Zadaniem PUK jest prowadzenie ścisłej ewidencji odpadów w specjalnym programie komputerowym, właśnie na podstawie ich masy.

Główną przyczyną wymiany dotychczasowej wagi były jej niewystraczające już wymiary. – W ostatnich latach znacząco zmienił się tabor samochodów przywożących odpady. W poprzednich latach odpady dowożone były głownie klasycznymi „śmieciarkami”, bądź krótkimi autami ciężarowymi, które w całości mieściły się na przystosowanych do ich wymiarów wagach. I taka właśnie waga u nas funkcjonowała. Natomiast obecnie coraz częściej odpady przywożone są na składowisko bardzo długimi pojazdami – wyjaśnia Piotr Zieliński, zastępca kierownika Składowiska PUK.

Mowa o ciągnikach siodłowych z naczepą lub ciężarówkach z przyczepą. Takie pojazdy nie mieściły się w całości na dotychczasowej wadze, wobec czego stosowano tzw. ważenie złożone, czyli najpierw ciągnik, potem naczepę. To powodowało stratę czasu przy ważeniu, ponadto istniało ryzyko błędu w odczycie.

Stara waga miała 12 metrów długości, nowa ma metrów 18. Nowa waga ma także nowocześniejsze rozwiązania techniczne i pozwala na działanie nawet w ekstremalnie trudnych warunkach atmosferycznych, np. podczas mrozów.

Wymiana wagi trwała dwa tygodnie. Wagę zakupiliśmy z własnych środków. Jej koszt to 69 tys. złotych, ale wynegocjowaliśmy z dostawcą, że weźmie w rozliczeniu starą wagę, więc zaoszczędziliśmy 20 tys. zł. W tej cenie otrzymaliśmy usługę obejmującą demontaż starej wagi oraz dostawę, montaż i legalizację nowej – podsumowuje Tomasz Gut, wiceprezes PUK sp. z o.o.

Komentarze...