"Gorączkująca" tablica Dagaramy ogrzeje podczas zimowych spacerów
access_time 2021-01-19 05:00:00
Spacerując podcieniami tarnowskiego Rynku znów można się ogrzać przy "gorączkującej" tablicy poświęconej pamięci tarnowskiego wizjonera, architekta i outsidera Jana Głuszaka "Dagaramy".

Mosiężna tablica z wytłoczonym pamiątkowym napisem znajduje się na fasadzie Muzeum Okręgowego. Wygląda niepozornie, jednak gdy jej dotkniemy, okazuje się, że wydziela przyjemne ciepło. Płyta dzięki zainstalowanej wewnątrz grzałce utrzymuje stałą temperaturę 37.5 stopnia, czyli odwzorowuje stan podgorączkowy, co ma nawiązywać do rozgorączkowanej wyobraźni cierpiącego na schizofrenię genialnego tarnowskiego wizjonera. Żyjący w latach 1937-2000 Jan Głuszak „Dagarama” był jednym z najwybitniejszych twórców polskiej architektury futurologicznej – ostatniego płodnego nurtu modernizmu. Od początku lat 60. XX w. tworzył fantastyczne wizje architektoniczne i urbanistyczne. Projektował gmachy o kilkukilometrowej wysokości, miasta pływające na oceanie czy – w późniejszym okresie – architekturę nomadyczną. Dedykował je m.in. miastu Nowy Jork, Moskwie, Tokio czy Humanopolis – idealnemu miastu według własnej koncepcji. Konsekwentnie rozwijał swoje teorie urbanistyczne w traktacie architektoniczno-filozoficznym zatytułowanym „De Labore Solis” (Z trudu Słońca). Tworzył tylko przez dwadzieścia lat, nękany chorobą psychiczną, przez którą musiał przerwać studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.

Autorem koncepcji tablicy upamiętniającej „Dagaramę” jest krakowski malarz i grafik Rafał Bujnowski. Płyta została zrealizowana dziesięć lat temu przez Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie w ramach projektu „Tarnów. 1000 lat nowoczesności”. Była niedostępna w czasie remontu kamienic położonych przy Rynku 20 i 21, od niedawna znów można cieszyć się jej ciepłem.

Fot. BWA Tarnów

Komentarze...