Ruszyły szczepienia w małopolskich domach pomocy społecznej
access_time 2021-01-18 11:17:00
Od poniedziałku pensjonariusze domów pomocy społecznej będą szczepieni przeciw COVID-19. Osoby te otrzymają szczepionkę na miejscu w placówce, w której przebywają. Szacuje się, że w Małopolsce szczepienie otrzyma ok. 6,6 tys. mieszkańców DPS-ów.

W poniedziałek rozpoczynają się szczepienia pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej. W naszym województwie do tej pory chęć zaszczepienia się zadeklarowało ponad 85 proc. mieszkańców DPS, czyli ok. 6,6 tys. osób.

W Małopolsce funkcjonują 93 domy pomocy społecznej i 52 placówki opieki całodobowej, w których przebywa łącznie ponad 9 100 podopiecznych. Sytuacja w małopolskich domach pomocy społecznej obecnie jest stabilna. Nie ma nowych zakażeń lub są to pojedyncze przypadki.

Aby otrzymać szczepionkę, mieszkańcy DPS-ów nie będą musieli opuszczać placówek. Będą do nich kierowane mobilne punkty szczepień. Będą to punkty z Podstawowej Opieki Zdrowotnej, które opiekują się danym domem, a w przypadku braku POZ, będzie to mobilny punkt ze szpitala węzłowego.

- Wiem, że dziś bliscy mieszkańców domów pomocy społecznej, jak i sami mieszkańcy poczują oddech ulgi. Szczepionka przeciwko COVID-19 jest niezwykle istotna dla osób starszych i schorowanych. Właśnie tę grupę chcemy szczególnie chronić. Dlatego szczepienie podopiecznych domów pomocy społecznej jest realizowane przez polski rząd w pierwszym etapie Narodowego Programu Szczepień. Mamy gotowe listy pensjonariuszy DPS-ów i placówek opieki całodobowej, którzy wyrazili chęć zaszczepienia się. Akcja szczepionkowa w tej grupie rozpoczyna się dziś i potrwa do 22 stycznia. Zainteresowanie szczepieniami wyraziło ponad 70% mieszkańców małopolskich DPS-ów i ponad 85% podopiecznych placówek całodobowej opieki – mówił podczas dzisiejszego briefingu wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Pandemia dotknęła w Małopolsce blisko 90% domów pomocy społecznej, choć skala zakażeń była zróżnicowana w poszczególnych placówkach. Koronawirusem zakaziło się blisko 37% mieszkańców i ponad 24% pracowników DPS-ów. 13 listopada 2020 r. odnotowano najwyższą liczbę zakażonych domów pomocy społecznej (57 jednostek), a 12 listopada 2020 r. – najwyższą liczbę zakażonych mieszkańców DPS (1051 osób). W ostatnim raporcie (stan na 16 stycznia 2021 r.), nie odnotowano zakażeń wśród mieszkańców DPS-ów. Zakażenie występuje tylko w jednej placówce (zakażony jest jeden pracownik).

W Unii Europejskiej do użytku zatwierdzono dwie szczepionki: preparat firm Pfizer i BioNTech o nazwie Comirnaty i preparat Moderny. Mechanizm działania obu preparatów jest taki sam - są to szczepionki mRNA.

Szczepionki Pfizera i Moderny podaje się w dwóch dawkach. W wypadku Comirnaty odstęp między nimi powinien wynosić co najmniej 21 dni, przy preparacie Moderny – 28 dni.

Zgodnie z przewidywaniami szczepienia w DPS-ach mają zakończyć się w piątek 22 stycznia.

Komentarze...