3862 tarnowian czeka wymiana dowodu osobistego. Sprawdź, czy jesteś wśród nich
access_time 2021-01-11 05:18:00
W tym roku 3862 mieszkańców Tarnowa musi wymienić dowód osobisty - przypomina Urząd Miasta. Za brak aktualnego dokumentu grozi kara w wysokości nawet do 5 tysięcy złotych. Wniosek można złożyć przez internet.

Dowód tożsamości ważny jest 10 lat, a w tym roku ponad półtora miliona Polaków będzie musiało je wymienić. Warto zrobić to poprzez internet. Wystarczy wejść na portal gov.pl, zalogować się do konta Mój GOV przez ikonę w prawym górnym rogu ekranu i postępować zgodnie z instrukcjami. Wniosek, który przyjdzie na naszą skrzynkę pocztową trzeba podpisać za pomocą profilu zaufanego, który (o ile nim nie dysponujemy) można założyć za pośrednictwem banku. Takie udogodnienia będą dostępne do sierpnia tego roku. Po tym czasie wnioski będzie można złożyć wyłącznie osobiście.

Od drugiej połowy 2021 roku dowód osobisty będzie zawierał także odciski palców, powrócą też odręczne podpisy. Urzędy zostaną wyposażone w czytniki linii papilarnych, które będą wykorzystywane do składania biometrycznego podpisu. Nowoczesne dokumenty będą wymieniane sukcesywnie, w miarę upływu ważności starych, choć jeżeli ktoś będzie miał aktualny dowód, a będzie chciał posiadać nowy, również będzie mógł złożyć wniosek.

Z danych Urzędu Miasta wynika, że w 2020 roku wydano 5 183 nowych dowodów osobistych dla tarnowian, z czego 453 wciąż czeka na odbiór.

Komentarze...