Tarnów ma budżet na 2021 rok i kolejne obligacje
access_time 2020-12-31 08:55:00
Podczas środowej sesji radni uchwalili budżet miasta Tarnowa na rok 2021. Uchwałę przyjęto głosami 12 radnych Koalicji Obywatelskiej i Naszego Miasta Tarnów. 8 radnych Prawa i Sprawiedliwości, Marek Ciesielczyk i Tadeusz Żak było przeciw. Tarnów wyemituje też kolejne obligacje, tym razem na kwotę 21 milionów zł.

Dochody Tarnowa w 2021 roku mają wynieść 872, 5 mln zł natomiast wydatki mają zamknąć się w kwocie 915,8 mln zł. Planowany deficyt budżetu wynosi 43, 2 mln zł. Największą pozycją w strukturze wydatków pozostaje oświata - 336,7 mln zł, z czego subwencja oświatowa wyniesie 213,1 mln zł. Różnica zostanie pokryta z budżetu. Na inwestycje zapisano 164,7 mln zł. W kwocie tej ujęte są środki na kontynuowanie inwestycji zapisanych w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Z inwestycji kontynuowana będzie m.in. przebudowa drogi krajowej nr 73, czyli ulicy Lwowskiej, modernizacja ulic Braci Saków – Okrężna, budowa ul. Równoległej i Pasterskiej, planowane jest też oddanie do użytku Parku Doświadczeń w kamienicy Rynek 4. Z kolei długo oczekiwana przez mieszkańców modernizacja Stadionu Miejskiego w Mościcach, czy rozbudowa Szkoły Podstawowej numer 9, z budową przyszkolnego basenu, zależne są od tego, czy miasto otrzyma na nie dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

W ramach oszczędności zaplanowano redukcję etatów. W MPK do końca przyszłego roku ostatecznie pracę straci 39 osób, z czego część już otrzymała wypowiedzenia. Cięcia dotkną też Tarnowski Ośrodek Sportu i Rekreacji, gdzie z pracy ma odejść 17 osób i straż miejską (5 osób). Restrukturyzacja zatrudnienia nie ominie też tarnowskich instytucji kulturalnych i oświaty (łącznie po kilkanaście osób).

Planowane w przyszłym roku przychody budżetu to 85,8 mln, w tym 70 milionów zł z planowanych do zaciągnięcia kredytów i wyemitowania obligacji komunalnych oraz 15,8 mln z pozostałych przychodów. Rozchody budżetu zamknąć mają się natomiast kwotą 42,6 mln zł.

Uchwałę z autopoprawkami prezydenta poparło 12 radnych: Grażyna Barwacz, Agnieszka Danielewicz, Piotr Górnikiewicz, Krzysztof Janas, Zbigniew Kajpus, Kinga Klepacka, Jakub Kwaśny, Krystyna Mierzejewska, Sebastian Stepek, Grzegorz Światłowski, Marian Wardzała i Tomasz Żmuda.

Przeciwko było 10 radnych: Mirosław Biedroń, Marek Ciesielczyk, Józef Gancarz, Stanisław Klimek, Barbara Koprowska, Roman Korczak, Anna Krakowska, Angelika Świtalska, Piotr Wójcik i Tadeusz Żak, który jednak później tłumaczył, że zagłosował tak przez pomyłkę.

Nieobecni byli Adam Sajdak, Dawid Solak i Ryszard Pagacz, który złożył mandat radnego po tym jak został wicewojewodą małopolskim.

Fot. P. Topolski

Komentarze...