Szybkie testy antygenowe w każdej karetce. Do tarnowskiego pogotowia trafi ponad 1,5 tys. sztuk
access_time 2020-11-23 14:35:00
W ciągu najbliższych dni do wszystkich małopolskich karetek trafią testy antygenowe. Dzięki nim już po kilkunastu minutach ratownicy medyczni będą wiedzieć, czy dany pacjent jest zakażony koronawirusem. Wyniki testów dyspozytorzy wprowadzą do systemu EWP.

Jak powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, do Polski dotarło milion testów antygenowych. Obecnie są one one rozdysponowywane. - Następny milion w najbliższym czasie także do nas dotrze – powiedział. Poinformował, że testy te są przekazywane do szpitalnych oddziałów ratunkowych, do izb przyjęć i, co według niego jest nowością, do karetek pogotowia ratunkowego.

Dodał, że ich wynik dodatni będzie traktowany na równi z testami genetycznymi. Zaznaczył, że dają one wynik po około 15 minutach, dlatego resort chce, aby trafiły one także do badań przesiewowych, które planowane są w Małopolsce, na Śląsku i Podkarpaciu.

Testy antygenowe pozwalają wykryć obecność białka wirusa u pacjentów z wysoką liczbą cząsteczek wirusa w nabłonku dróg oddechowych. Wprawdzie wynik ujemny nie może być traktowany jako wykluczenie zakażenia SARS-CoV-2, ale wynik dodatni oznacza infekcję COVID-19. Do Małopolski trafiło 16 tys. takich testów. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita przekaże je na użytek zespołów ratownictwa medycznego. Dzięki szybkim testom każdy pacjent już w trakcie transportu karetką do szpitala zostanie przebadany na obecność koronawirusa, co ma usprawnić pracę szpitalnych oddziałów ratunkowych. - Testowanie będzie mogło przebiegać szybciej, co ma szczególne znaczenie z punktu widzenia dalszych usprawnień w systemie ratownictwa medycznego. Dodatni wynik testu antygenowego – otrzymany nawet już w karetce – znacząco przyspieszy decyzję o hospitalizacji w oddziale covidowym. – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Jak poinformował wojewoda, na każdy zespół ratownictwa medycznego przypadnie średnio ok. 120 testów. Powiatowa Stacja Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie otrzyma 1540 sztuk.

Fot. Archiwum MUW

Komentarze...