Zmarł ks. prałat Józef Poremba – wieloletni proboszcz Parafii NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej
access_time 2020-11-23 12:13:00
W niedzielę 22 listopada nad ranem zmarł ks. prał. Józef Poremba, rezydent i wieloletni proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej. Miał 82 lata.

Ks. Józef Poremba urodził się 16 marca 1938 roku w parafii Kamionka Wielka. Święcenia kapłańskie przyjął w 1961 roku. Był wikariuszem w Borzęcinie Górnym, tarnowskiej parafii pw. Św. Józefa i MB Fatimskiej. W 1971 roku został proboszczem w Starych Żukowicach. Od 1980 roku przez 28 lat był proboszczem parafii pw. NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej. Był też kapelanem w dąbrowskim Hospicjum i Domu Pomocy Społecznej. W roku 1991 został obdarzony godnością Kapelana Jego Świątobliwości, a w roku 2008 godnością Prałata Honorowego Ojca Świętego. W 2008 roku przeszedł na emeryturę, jednak do końca swojej posługi kapłańskiej aktywnie uczestniczył w pracy duszpasterskiej parafii. Był m.in. inicjatorem powstania w Dąbrowie Tarnowskiej stacjonarnego Hospicjum, ochronki dla dzieci, kuchni dla ubogich „Betania”, kaplicy w Oleśnicy, kaplicy cmentarnej, parafialnego ośrodka sportu i rekreacji, a także wielu akcji, festynów i pikników charytatywnych.

Wprowadzenie ciała zmarłego księdza do kościoła parafialnego w Dąbrowie Tarnowskiej odbędzie się we wtorek, 24 listopada o godz. 15, po czym  o godz. 16 zostanie odprawiona msza św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Aby umożliwić parafianom pożegnanie ks. prałata i modlitwę w jego intencji, kolejna msza św. odprawiona zostanie o godz. 18. Do godz. 20 ciało będzie wystawione w kościele parafialnym.

Pogrzeb odbędzie się w środę. Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem bpa Stanisława Salaterskiego rozpocznie się o godz. 12. Bezpośrednio po niej ciało zmarłego zostanie przewiezione na cmentarz i złożone w grobowcu kapłańskim na miejscowym cmentarzu.

Fot. Archiwum / powiat dąbrowski

Komentarze...