Festiwal Sztuki ArtFest w 10. rocznicę śmierci Bogusława Wojtowicza
access_time 2020-11-19 08:03:00
17. edycja jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Tarnowie będzie inna niż zwykle nie tylko z powodu epidemii, ale także z tego względu, że w tym roku przypada 10. rocznica śmierci Bogusława Wojtowicza, byłego dyrektora BWA Galerii Miejskiej, który był pomysłodawcą festiwalu ArtFest. To właśnie wokół jego osoby będzie koncentrowało się to wydarzenie.

Ze względu na obostrzenia dotyczące wydarzeń kulturalnych, część festiwalu będzie odbywać się online do 29 listopada. Wystawy, spotkania, koncerty będą dostępne m.in. na stronie internetowej BWA.

- Sami nie do końca wiemy, jaki będzie efekt internetowej wersji festiwalu, ale staramy się, żeby wszystko było dopięte na ostatni guzik – mówi dyrektorka tarnowskiego BWA, Ewa Łączyńska-Widz.

W tym roku, oprócz wspominania Bogusława Wojtowicza, ArtFest będzie wspierał ideę zdrowia i profilaktyki.

Festiwal rozpocznie koncert tarnowskich artystów, którzy wykonają francuskie piosenki. To o godzinie 18, 20 listopada online. Dwa dni później, w niedzielę o godzinie 17 rozpocznie się transmisja koncertu malarza i muzyka jazzowego Marka Batorskiego, który zagra na tle swoich obrazów. W następy czwartek, 26 listopada, będzie można internetowo zwiedzić wystawę fotografii „Pomacaj się”. Będą to portrety kobiet dotkniętych rakiem piersi.

Od czwartku, 3 grudnia, prawdopodobnie już z udziałem publiczności, odbędzie się duża wystawa na tarnowskim dworcu PKP. Będzie można tam zobaczyć elementarz polskiej kultury ostatniego półwiecza w formie prac 44 znanych twórców. Dzień później otworzy się też wystawa w siedzibie BWA - znajdą się w niej "elementarze polskiego dizajnu" – projekty i wzory z ostatnich 100 lat.

W sobotę, 12 grudnia, w galerii Bema20 światło reflektorów padnie na Martę Wojciechowską, tarnowiankę, cenioną artystkę tworzącą w szkle, która zaprezentuje swoje dzieła.

ArtFest zakończy premiera filmu „To nie jest koniec”, zawierającego wspomnienia o Bogusławie Wojtowiczu oraz nagrania radiowe z jego udziałem.

Festiwal wyjdzie także do przestrzeni miejskiej. Na ulicach miasta będą dostępne reprodukcje obrazów wykonane przez Oliwię Smoleń, tarnowską malarkę oraz abstrakcyjne obrazy Marka Batorskiego. Będzie także niespodzianka pod hasłem „Myśli na ulicach” – na razie owiana tajemnicą. Sztuka spotka się też z mieszkańcami w postaci maseczek na twarz z logo ArtFestu – wyprodukowano ich pół tysiąca. Do kupienia będą także „cycuszki ArtFestowe” upieczone w cukierni Ana Belle Patisserie - część dochodów z ich sprzedaży zostanie przeznaczona na działania profilaktyczne wczesnego wykrywania raka piersi.

Wszystkie wydarzenia przygotowane będą alternatywnie – jeśli po 29 listopada dalej będą obowiązywać obostrzenia epidemiczne, zaplanowane po tym terminie odbędą się wirtualnie.

ArtFest rozpocznie się 20 listopada i będzie trwać do 20 grudnia, ale niektóre wystawy mogą być dostępne do końca stycznia, w przypadku gdyby dopiero od nowego roku miały zostać zniesione zakazy.

Program ArtFestu dostępny jest tutaj.

Komentarze...