Most w Borusowej już po próbach obciążeniowych. Kiedy otwarcie?
access_time 2020-11-14 05:00:00
Dobiega końca budowa mostu w Borusowej, który łączy dwa brzegi Wisły oraz ułatwi komunikację województwa małopolskiego i świętokrzyskiego. Most ma być oddany do użytku pod koniec roku. Wartość inwestycji to ponad 53 miliony złotych.

- Nowy most, który już w Sylwestra zostanie otwarty dla podróżujących będzie częścią najkrótszej drogi z Tarnowa w kierunku Kielc. Most przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców obu województw i przyspieszenia rozwoju gospodarczego okolicznych powiatów. To ułatwienie, na które od lat czekali mieszkańcy województw małopolskiego i świętokrzyskiego - powiedział wicemarszałek Łukasz Smółka.

W piątek, 13 listopada odbyły się próby obciążeniowe przeprawy. Obserwowali je wicemarszałek Łukasz Smółka, poseł na Sejm Wiesław Krajewski, wójt gminy Gręboszów Krzysztof Gil, Dawid Gleń z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie oraz Grzegorz Poprawa z Politechniki Śląskiej. Most został obciążony ośmioma samochodami ciężarowymi o łącznej masie ponad 200 ton. Wstępne wyniki są optymistyczne. Konstrukcja mostu zachowywała się prawidłowo i zgodnie z założeniami. Dane, które były zbierane w trakcie dokonywania prób zostaną przekazane inżynierom, którzy dokonają ostatecznej analizy i oceny. W najbliższych dniach Zarząd Dróg Wojewódzkich złoży wniosek do nadzoru budowlanego o wydanie pozwolenia na użytkowanie mostu.

Nowa przeprawa w Borusowej na DW 973 ma prawie 700 metrów długości, jezdnię o szerokości 7 metrów i dwa pasy ruchu. Z myślą o pieszych i rowerzystach, wzdłuż mostu powstały chodniki i ścieżka rowerowa. Most łączy Borusową z Nowym Korczynem i ułatwi komunikację województwa małopolskiego i świętokrzyskiego.

Inwestycja pozwoli znacząco przyspieszyć przejazd od Rzeszowa czy Tarnowa w stronę Warszawy, ułatwi także dojazd do znanego uzdrowiska Busko-Zdrój. Z kolei dla osób podróżujących od strony świętokrzyskiej przeprawa oznacza wygodne połączenie z autostradą A4 w kierunku Krakowa i strefą aktywności gospodarczej w okolicy Tarnowa.

Budowa mostu na Wiśle jest zwieńczeniem wspólnych starań województw o usprawnienie komunikacji między regionami. Łączna wartość projektu to ponad 53 mln złotych, z czego 27 mln to środki, które przekazało Województwo Małopolskie. Za jej realizację odpowiada Przedsiębiorstwo Usług Technicznych INTERCOR Sp. z o.o. z Zawiercia.

Fot. Archiwum UMWM

Komentarze...