Roman Ciepiela prosi Niemcy o pomoc w walce z Covid-19
access_time 2020-11-13 19:00:00
Prezydent Roman Ciepiela napisał do Konsula Generalnego Niemiec w Krakowie list z prośbą o wsparcie w walce z epidemią Covid-19. Zaznaczył, że miasto jest zainteresowane przyjęciem pomocy dla miejskiego szpitala i miejskich domów pomocy społecznej.

Na początku listopada prezydent Niemiec zadeklarował, że jego kraj gotów jest pomóc Polsce w związku z epidemią wirusa SARS-CoV2. „Tam, gdzie krajowe możliwości medyczne sięgają granic, powinniśmy zrobić wszystko, żeby sobie nawzajem pomagać" - napisał Frank-Walter Steinmeier w liście do Andrzeja Dudy. Prezydent RP podziękował za propozycję ewentualnej pomocy ze strony Niemiec i napisał, że również nasi zachodni sąsiedzi mogą liczyć na Polskę. Z kolei w ubiegłym tygodniu wiceszef MSZ Marcin Przydacz powiedział na antenie TVN24, że Polska czeka w tej sprawie na konkretną ofertę strony niemieckiej, bo do tej pory w dwustronnych rozmowach ten temat nie był poruszany.

Poza Tarnowem na niemiecką ofertę pomocy odpowiedziało też kilka innych samorządów miejskich i wojewódzkich. Do rządów zaprzyjaźnionych niemieckich landów i władz zwróciły się np. Mazowsze, woj. lubuskie, czy Kielce. Z racji, że Tarnów nie ma w Niemczech miasta partnerskiego, w piątek 13 listopada prezydent Roman Ciepiela skierował w tej sprawie list do Konsula Generalnego Niemiec w Krakowie, Michaela Großa. W liście napisał, miasto jest zainteresowane przyjęciem pomocy dla miejskiego szpitala i miejskich domów pomocy społecznej.

"W związku z informacjami o deklaracji Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec, dotyczącej udzielenia pomocy dla Polski w sytuacji przybierającej na sile epidemii, proszę przyjąć podziękowanie za okazane zainteresowanie. Pragnę podkreślić, że w przypadku skonkretyzowania oferty pomocowej Tarnów zdecydowanie wyraża wolę skorzystania z niej."– napisał Roman Ciepiela w swoim liście.

Komentarze...