Strażnicy miejscy i policjanci zwierają szyki. Celem "walka z epidemią"
access_time 2020-10-16 10:33:00
Od poniedziałku, 12 października, straż miejska w Tarnowie ponownie znajduje się pod zwierzchnictwem policji. Stosowne polecenie w sprawie konsolidacji służb wydał wojewoda małopolski.

Na mocy zarządzenia wojewody małopolskiego funkcjonariusze straży miejskiej, znów podlegają policji. Zgodnie z wytycznymi mają realizować przede wszystkim zadania związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się COVID-19. - Ta współpraca obejmie w szczególności zadania związane z weryfikacją realizacji nakazów, zakazów i obowiązków dotyczących walki z epidemią. Obostrzenia wynikają z przepisów prawa powszechnie obowiązującego. Każdy zatem musi ich zatem przestrzegać. To dla naszego wspólnego dobra. Dodatkowe kontrole, które będą realizowane przez policję przy wsparciu straży miejskich i gminnych, służą temu, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Ponowne poddanie zwierzchniemu nadzorowi policji wiązać się będzie z pewnymi utrudnieniami w naszej codziennej pracy, dlatego prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość - informuje w komunikacie komendant Straży Miejskiej w Tarnowie, Krzysztof Tomasik.

Na ulicach Tarnowa znów zobaczymy wspólne patrole strażników miejskich i policjantów. Funkcjonariusze będą sprawdzać jak mieszkańcy przestrzegają obostrzeń dotyczących zasłaniania ust i nosa, czy zakazu zgromadzeń powyżej 10 osób. Niedostosowanie się do zaleceń grozi karą do 500 zł.

- Nie ma żadnej tolerancji. Rozumiem, na początku pandemii jeszcze mieszkańcy nie wiedzieli i nie byli przyzwyczajeni do sytuacji, ale teraz sprawa jest poważna. Każdy, kto będzie nosił maseczkę pod nosem też dostanie mandat. Musimy działać razem dla wspólnego dobra - mówi komendant Krzysztof Tomasik.

Kontrolą jest objęty cały Tarnów. Strażników miejskich i policjantów będzie można zobaczyć nie tylko przed sklepami i szkołami, czyli w najbardziej uczęszczanych miejscach, ale także na przystankach i osiedlach. Ponadto do akcji wkroczy dron oraz miejski monitoring. Strażnicy będą też pomagać policji w kontroli osób w kwarantannie.

Fot. Policja

Komentarze...