W Tarnowie obradował koronawirusowy sztab kryzysowy: Arena "Jaskółka" Tarnów może zamienić się w szpital polowy
access_time 2020-10-09 15:28:00
Prezydent Roman Ciepiela zwołał w piątek sztab kryzysowy w sprawie pogarszającej się sytuacji epidemicznej i działań magistratu w związku z pandemią koronawirusa. Władze miejskie zapowiedziały, że jeżeli w szpitalach zabraknie miejsc dla chorych na COVID-19, hala Arena "Jaskółka" Tarnów zostanie przekształcona na szpital polowy.

W posiedzeniu online uczestniczyły zastępczynie prezydenta Dorota Krakowska i Agnieszka Kawa, dyrektorzy obydwu tarnowskich szpitali – Anna Czech i Marcin Kuta, dyrektor tarnowskiego sanepidu Roman Bartuś, szefowie publicznych przychodni miejskich: Zespołu Przychodni Specjalistycznych, Mościckiego Centrum Medycznego i Kol-Medu, przedstawiciele Straży Miejskiej w Tarnowie.

Podczas spotkania prezydent podkreślił, że sytuacja staje się coraz trudniejsza i poważna, w związku z tym trzeba pewne posunięcia planować z wyprzedzeniem. Temu mają służyć m.in. sondażowe rozmowy z właścicielami hoteli i innych miejsc z noclegami w mieście na temat możliwości uruchomienia izolatoriów. Roman Ciepiela zwrócił się również do dyrektora Marcina Kuty z sugestią, aby przyśpieszyć w miejskim szpitalu przenosiny oddziału kardiologicznego do nowego Centrum Kardiologii, a dotychczasowy oddział wykorzystać do powiększenia łóżkowego zasobu dla innych pacjentów, których niestety nie ubywa.

W razie znaczącego się pogorszenia sytuacji epidemicznej i braku miejsc dla pacjentów z Covid-19 w szpitalach i izolatoriach, planowane jest też uruchomienie szpitala polowego w Arenie "Jaskółka" Tarnów, która - jak przekonuje prezydent - świetnie nadaje się do tego celu. - To największa w naszym regionie hala, obiekt nowoczesny, klimatyzowany, wyposażony w różne urządzenia, a przede wszystkim nadający się do zmiany funkcji, jeśli taka będzie potrzebna - przekonuje prezydent Ciepiela. Przypomnijmy, mościcka hala ma ponad 133 tys. metrów sześciennych kubatury, jej powierzchnia użytkowa to 7754 metrów kwadratowych, a boisko ma wymiary 33,66 x 56,25 m.

Aktualnie jedynym szpitalem "covidowym” w Tarnowie jest Wojewódzkim Szpital św. Łukasza, którego dyrektorka Anna Czech poinformowała, że docelowo dla chorych na Covid-19 w lecznicy będzie przeznaczonych 100 łóżek.

Prezydent apeluje do wszystkich tarnowian, aby bardzo poważnie podchodzili do zagrożeń związanych z możliwością zakażenia się koronawirusem SARS-CoV-2, zwłaszcza w kontekście wprowadzenia od soboty 10 października w całym kraju tzw. strefy żółtej, co niesie ze sobą obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej, również na wolnym powietrzu. – Zdaję sobie sprawę, iż dla wielu osób jest to uciążliwy obowiązek, ale musimy zdawać sobie sprawę, iż oprócz przestrzegania zasad higieny i częstego mycia rąk jest to dotychczas najlepszy sposób, aby maksymalnie zmniejszyć ryzyko rozprzestrzenia się wirusa – podkreśla Roman Ciepiela. – W ten sposób nie tylko chronimy siebie przed potencjalnym zakażeniem, ale również chronimy innych, bo przecież nie zdając sobie z tego sprawy możemy być nosicielami koronawirusa.

W Małopolsce badania potwierdziły dzisiaj (9 października) zakażenia u kolejnych 725 osób, obecnie w województwie zakażonych jest łącznie 14 372 osób. W Tarnowie w ciągu jednego dnia przybyło 8 zakażonych, obecnie potwierdzone są zakażenia u 54 osób.

Komentarze...