Spalona kamienica przy Wielkich Schodach znów odżyje? Prezydent Tarnowa chce stworzyć w niej Centrum Dialogu i zimowy ogród
access_time 2020-09-29 05:01:00
Miasto chce zakupić zrujnowaną kamienicę przy Rynku 6 i stworzyć w niej Centrum Dialogu z zimowym ogrodem. Budynek spłonął w 2009 roku. Wprawdzie 3 lata temu jego właściciele planowali generalny remont, skończyło się jednak tylko na zapowiedziach.

- Mamy świadomość, że potrzebne jest wyznaczenie w centrum miasta takiej przestrzeni, gdzie mogłyby się odbywać spotkania różnych środowisk, konsultacje dotyczące spraw miejskich i innych, gdzie mieszkańcy mogliby się spotkać, porozmawiać w innym niż restauracyjne otoczeniu. Częścią planowanej inwestycji byłyby zimowy ogród – mówi prezydent Roman Ciepiela.

Z kamienicy, prócz czołowej elewacji od strony rynku, nie zostałoby prawie nic. Przestrzeń w środku byłaby wielofunkcyjna, otwarta, przeszklona. Ma zostać też rozważone połączenie czymś w rodzaju pieszego szlaku z innymi zapleczami kamienic usytuowanych w ciągu południowej pierzei rynku.

- Jesteśmy po rozmowie z właścicielami kamienicy, chcą ją sprzedać. Rozmawialiśmy z panią konserwator zabytków i z architektami, mamy już pewne plany i pomysły – dodaje prezydent Tarnowa.

Realizacja pomysłu zależy jednak od dofinansowania. Przygotowywane są wnioski do konkursu w ramach tzw. Funduszy Norweskich. Miasto jest już w drugiej rundzie, ubiega się o 40 mln zł. W pierwszym etapie było 225 miast, teraz zostało 50, w tym Tarnów. Projekt jest częścią pakietu pomysłów, na których realizację miasto chciałoby otrzymać dofinansowanie, zostanie złożony w ciągu najbliższych sześciu tygodni.

Komentarze...