PWSZ podsumowała rekrutację. Najbardziej oblegane pielęgniarstwo
access_time 2020-09-10 11:54:00
Znane są wyniki I tury rekrutacji na studia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Chętnych do nauki na tarnowskiej uczelni było 1634 osób, co stanowi kilkuprocentowy wzrost w porównaniu do roku ubiegłego. Największą popularnością cieszyły się takie kierunki jak pielęgniarstwo, administracja, ekonomia i filologia angielska.

W tym roku, w ramach pierwszej rekrutacji o przyjęcie na studia w PWSZ w Tarnowie ubiegało się łącznie 1634 osób (rok temu chętnych było 1556 osób). Bardzo podobny wzrost zainteresowania zanotowano także w najbardziej istotnej rubryce – „zapisanych na studia”. Takich osób w tym roku jest 1159, przy 1083 w roku 2019. - Wzrost liczby chętnych do studiowania w PWSZ  w Tarnowie oczywiście bardzo nas cieszy, bo w związku z pandemią oraz wciąż niekorzystnymi danymi demograficznymi obawialiśmy się tej rekrutacji. Jak widać z powyższych liczb niepotrzebnie. Utrzymywana już od pięciu lat pozycja najchętniej wybieranej PWSZ w Polsce nie wzięła się znikąd i ma szanse zostać podtrzymana – mówi dr Małgorzata Martowicz, prorektor ds studenckich i dydaktyki, przewodnicząca Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej.

Jeśli chodzi o najchętniej wybierane kierunki, to czoło zestawienia otwiera pielęgniarstwo, na którym studiować będzie ponad 220 osób, tuż za nim jest administracja, którą wybrało ponad 200 osób, a dalej: ekonomia (niemal 140), filologia angielska (90), informatyka (84).

Jak informuje uczelnia, rekordowy był też nabór na Wydziale Sztuki, który istnieje od zaledwie 8 lat. O przyjęcie na Grafikę i Wzornictwo ubiegało się w tym roku ponad sto osób, a ostateczna liczba zapisanych to 66.

- Rosnące zainteresowanie studiami w Tarnowie jest związane z systematycznie rozwijaną ofertą dydaktyczną naszej uczelni. Proszę zwrócić uwagę na to, że 22 lata temu studenci mogli wybierać spośród zaledwie ośmiu kierunków studiów pierwszego stopnia, a obecnie kierunków jest 20, z czego na ośmiu można zdobyć tytuł magistra – przekonuje rektor PWSZ, dr hab. Małgorzata Kołpa, prof. uczelni. - Nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa i mam wielką nadzieję, że już niebawem będziemy mogli przekazać bardzo dobre wiadomości odnośnie kolejnych studiów magisterskich w naszej ofercie – dodaje prof. Kołpa.

Uczelnia zachęca studentów również atrakcyjnym system stypendialnym, na którego środki znacząco wzrosły. Kwota stypendium socjalnego może wynieść w tym roku nawet ponad tysiąc złotych miesięcznie, a podobna może być wysokość stypendium rektorskiego. - Świadczenia te można oczywiście sumować, a to oznacza, że spełniający warunki studenci, mogą liczyć na niemal 2,5 tysiąca złotych miesięcznego wsparcia – wyjaśnia Edyta Biel, kierownik Działu Pomocy Materialnej.

O stypendium rektorskie mogą ubiegać się również studenci I roku, jeśli oczywiście spełnią określone w przepisach warunki. Pod uwagę brane są m.in. ich olimpijskie sukcesy z czasu nauki w szkole średniej.

II tura rekrutacji rozpocznie się 21 września i potrwa do 2 października, a odbywać się będzie według takich samych zasad, jak rekrutacja podstawowa.

Fot. P. Topolski

Komentarze...