Odnowiony skwer księdza kapitana Piotra Gajdy przyciąga mieszkańców. Multimedialna fontanna okazała się strzałem w dziesiątkę
access_time 2020-08-17 11:03:00Pierwszy etap remontu obejmujący Małe Schody rozpoczęto jesienią 2017 roku. Natomiast w zeszłym roku rozpoczęto prace remontowe dotyczące rekonstrukcji muru miejskiego z wykonaniem murów oporowych. Odnowiony skwer składa się z kilkupoziomowych tarasów z wodną kaskadą, podświetleniem wzdłuż odrestaurowanych murów i multimedialną fontanną. Przestrzeń dopełnia wykonana z brązu, opisana po polsku, angielsku i pismem Braille’a makieta Starego Miasta z zarysem murów miejskich. Z kolei szczytowa ściana kamienicy, przylegającej do zachodniej części skweru, została ozdobiona muralem, przedstawiającym panoramę Tarnowa z 1644 roku. Przy fontannach można usiąść na siedziskach z naturalnego lub kompozytowego drewna, które znajdują się na stopniach.
Mieszkańcy Tarnowa mogą dwa razy dziennie, o godz. 13 i 20.30, oglądać specjalne pokazy - strumień wody z fontanny dostosowany jest do muzyki (wieczornym pokazom dodatkowo towarzyszy iluminacja). I tak np. w poniedziałki w południe posłuchać będzie można „Rękopisu znalezionego w Saragossie” Krzysztofa Pendereckiego i utworów Józefa Krogulskiego, a wieczorem muzyki filmowej, skomponowanej m.in. przez Ennio Morricone. Wtorkowe pokazy przebiegać będą pod znakiem muzyki klasycznej (Bach, Vivaldi)oraz filmowej, a w środę wieczorem coś dla siebie znajdą kibice piłki nożnej (hymn Ligi Mistrzów). Z kolei czwartkowy pokaz wieczorny będzie ukłonem w stronę miłośników starych polskich filmów i seriali. W piątkowe południe posłuchać będzie można dzieł Mozarta, Jana Straussa czy Beethovena, w sobotę od godz. 13 zabrzmi natomiast muzyka z klasycznych filmów dla dzieci. Muzyki filmowej posłuchać będzie można również w sobotę wieczór, niedziela przy nowej fontannie upłynie natomiast pod znakiem klasyki.
Odrestaurowany skwer wymagał wprowadzenia dwóch źródeł wody. Urzędnicy przekonują, że dzięki czemu w okresie letnim zmniejszy się m.in. temperatura powietrza na tym obszarze - wprowadzono m.in. dysze rozpylające wodę, która obniża temperaturę w stosunku do otoczenia.
Pozostała cześć skweru została zagospodarowana elementami zieleni: m.in. trawnikami, drzewami, krzewami irgi, berberysu i wysokimi trawami, a w podstawie ceglanego muru zasadzono bluszcz zimozielony. Zamontowano także dającą cień pergolę, w której posadzono krzewy i rośliny płożące.
Koszt inwestycji to blisko 2 mln zł, z czego 1 mln 392 tys. zł to dotacja unijna.
Fot. Paweł Topolski / archiwum UMT