Tarnów zachęca do zbierania deszczówki
access_time 2020-08-06 11:40:00
200 tysięcy złotych przeznaczy w tym roku Tarnów na program małej retencji. Mieszkańcy, którzy zdecydują się zatrzymać deszczówkę mogą liczyć na 60 proc. kosztów zakupu lub budowy przydomowego zbiornika.

Idea programu małej retencji jest banalnie prosta - chodzi o to, by do podlewania roślin w ogrodzie, trawników lub mycia samochodu nie marnować uzdatnionej wody pitnej, tylko wykorzystywać do tego deszczówkę. Takie działanie pozwala nie tylko zaoszczędzić kilkaset złotych miesięcznie, ale też ogranicza ryzyko lokalnego niedoboru wody. 

Dzięki przyjętej w ubiegłym tygodniu przez radnych uchwale, tarnowianie będą mogli otrzymać dopłaty w wysokości od 500 złotych do 4 tysięcy złotych. Na dotację będą mogły liczyć osoby, które kupią lub wykonają zbiornik o pojemności minimum 300 litrów. W przypadku budowy podziemnego zbiornika na wody opadowe i roztopowe, dotacja ta wynieść może 2 tysiące złotych, jeżeli pojemność zbiornika jest mniejsza niż 5 metrów sześciennych oraz 4 tysiące złotych dla pozostałych zbiorników. W przypadku naziemnego zbiornika zamkniętego, maksymalna dopłata wynosić może natomiast 500 zł (zbiorniki o pojemności mniejszej niż 1000 litrów) lub 1000 złotych (pozostałe pojemniki). We wszystkich przypadkach, dotacja wyniesie nie więcej ni 60 proc. kosztów zbiornika. Należy również pamiętać, że bez względu na liczbę i rodzaj zbiorników, maksymalna dotacja dla jednej nieruchomości to 4 tysiące złotych.

W tym roku Tarnów przeznaczy na dofinansowanie budowy zbiorników małej retencji 200 tysięcy złotych. Program ma być kontynuowany w kolejnych latach, z większą kwotą środków.

Komentarze...