Tarnowskie uroczystości w 77. rocznicę "krwawej niedzieli" na Wołyniu
access_time 2020-07-11 22:42:00
11 lipca uczczono w Tarnowie pamięć ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich II RP. Uroczystości w kościele św. Maksymiliana Kolbego oraz przy Kurhanie Kresowym na Starym Cmentarzu zorganizował tarnowski oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

W niedzielę 11 lipca 1943 roku oddziały UPA dokonały największej fali mordów na Polakach. Zaatakowały jednocześnie 99 polskich miejscowości, głównie w powiatach kowelskim, horochowskim i włodzimierskim. Badacze szacują, że tylko tego jednego dnia mogło zginąć ok. 8 tys. Polaków – głównie kobiet, dzieci i starców. Ludność polska ginęła od kul, siekier, wideł, noży i innych narzędzi, nierzadko w kościołach podczas mszy św. i nabożeństw. Powszechnie przyjęło się, że 11 lipca obchodzona jest rocznica zbrodni wołyńskiej.

Ludobójcza czystka etniczna została przeprowadzona przez nacjonalistów ukraińskich z OUN-B i UPA na ludności polskiej Wołynia, Galicji Wschodniej, a także części Lubelszczyzny i Polesia. Szacuje się, że w jej wyniku w latach 1943–1945 zamordowano ok. 100 tys. Polaków.

22 lipca 2016 Sejm RP ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

Fot. Mateusz Niemczura

Komentarze...