Basen letni w Mościcach do przebudowy. Miasto zaprezentowało projekt
access_time 2020-07-10 11:11:00
Są już wizualizacje basenu letniego w Mościcach. Według wstępnych szacunków magistratu jego przebudowa kosztowałaby miasto około 13 milionów. Po remoncie cały kompleks rekreacyjny ma zmienić się nie do poznania i służyć do całorocznego wypoczynku.

Przygotowując nasz projekt postawiliśmy na to, by ten obiekt był użytkowany nie tylko podczas okresu letniego, ale praktycznie przez cały rok. W związku z tym wydzieliliśmy strefę letnią i zimową – mówiła podczas prezentacji Agata Kosowska, współwłaścicielka Pracowni Architektonicznej Akka, która przygotowała projekt.

Zgodnie z projektem w tzw. części mokrej znajdzie się przebudowany istniejący basen. W jego części funkcjonować będzie basen pływacki, składający się z czterech torów o długości 25 metrów, oddzielony pomostem od części rekreacyjnej. W tej drugiej znajdą się m.in. zjeżdżalnie, boisko do piłki wodnej oraz urządzenia zabawowe typu dysze, tunele wodne czy parasole wodne. Poprzez podgrzanie wody energią słoneczną okres użytkowania basenu będzie mógł być znacznie wydłużony. Przy korzystnych warunkach pogodowych basen będzie mógł funkcjonować od maja aż do końca września. Obiekt będzie też wyposażony w platformy dla osób niepełnosprawnych. Projekt przewiduje również trzy płytkie niecki: dwie połączone o głębokości 15 i 30 centymetrów oraz trzecią, głęboką na 60 centymetrów. W pobliżu znajdzie się także boisko do siatkówki plażowej. Strefa mokra oddzielona będzie od pozostałej części obiektu żywopłotem.

W części „suchej”, w miejscu zasypanej niecki basenu olimpijskiego, powstanie obiekt spełniający podwójną rolę: zimą będzie to lodowisko o wymiarach 36 na 18 m, w pozostałych miesiącach boisko do futsalu. Co ważne, będzie to obiekt otwarty, ale zadaszony o konstrukcji ażurowej. W tej części mościckiego obiektu znaleźć ma się także rolkostrada oraz pump-track, czyli pofałdowany teren w postaci muld piaskowo-ziemnych, pokryty powierzchnią asfaltową. Służy on do jazdy na rowerach. Będą również alejki spacerowe, usytuowane pomiędzy licznymi drzewami, które autorzy projektu chcieliby zachować w całości.

Według wstępnych szacunków koszt przebudowy wyniósłby około 13 milionów złotych. Pieniądze miałyby pochodzić przede wszystkim z budżetu miasta, ewentualnie - jeśli uda się pozyskać - ze środków zewnętrznych. - Wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, że zagospodarowanie terenu po zrujnowanym obiekcie basenie w Mościcach musi i powinno nastąpić jak najszybciej. Niewątpliwym wsparciem byłyby środki zewnętrzne, które pomogłyby w realizacji tej inwestycji, ale do tego potrzebne jest skuteczne lobby, które w naszych miejskich warunkach wydaje się mało realne - kwituje sprawę radny Piotr Górnikiewicz.

W optymistycznym wariancie nowy park wodny ma być gotowy w 2022 roku.

Fot. Paweł Topolski / archiwum UMT

Co myślisz o projekcie przebudowy basenu letniego w Mościcach?

Komentarze...