Pomysł na weekend
access_time 2020-07-10 09:55:00
Nie masz żadnych planów na weekend? Nie wiesz, czy coś ciekawego dzieje się w mieście i okolicach? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka propozycji.

Piątek:

 • Stand-up: Michał Pałubski. Komik wystąpi w Stowarzyszeniu Przepraszam" przy Rynku 9 z najnowszym programem "Bardzo mi przykro, BUBY już nie będzie", początek godz. 19.30. Bilety 25 zł (w dniu występu 35 zł).
 • Recital Daniela Grupy. Pianista i kompozytor wykona w Amfiteatrze Letnim impresje na temat Chopina, Bacha, Paderewskiego i Rachmaninowa. Godz. 20. Wstęp wolny.

Sobota:

 • Zwiedzanie tarnowskiej Katedry z przewodnikiem. W Bazylice dyżurować będzie przewodnik od 9.30 do 11.30. Zwiedzanie jest bezpłatne.
 • Spacerki po Zalipiu. Zbiórka - Zagroda Felicji Curyłowej, godz. 11. Uczestnicy będą mieli wyjątkową okazję poznać historię lokalnych twórców i meandry sztuki tworzenia kwiatowych dekoracji od miejscowej przewodniczki. Poza Zagrodą Felicji Curyłowej, będącej filią tarnowskiego Muzeum Okręgowego, zobaczyć będzie można domy i zabudowania biorące udział w corocznym konkursie „Malowana Chata” oraz bogato dekorowane wnętrze miejscowego kościoła. Zwiedzanie jest bezpłatne.
 • Spacerki po Tarnowie, zbiórka przed Tarnowskim Centrum Informacji (Rynek 7), godz. 12 - 13. Spacerki tradycyjnie skupią się na atrakcjach centrum - średniowiecznej starówce z zachowanymi fragmentami murów miejskich i architekturą epoki Odrodzenia i secesyjnej zabudowie ulic przylegających do Starego Miasta. Będzie to także okazja do poznania wielkich tarnowian, usłyszenia kilku słów o tragicznych losach tarnowskich Żydów podczas II wojny światowej czy o pierwszych więźniach KL Auschwitz, którymi byli Polacy z tarnowskiego więzienia. Spacerki są bezpłatne.
 • Spacerki z przewodnikiem po Iwkowej. Zbiórka o godz. 12 na parkingu gminnym przy Kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Iwkowej. W trakcie spacerku będzie można zobaczyć jeden z najstarszych kościołów w Małopolsce, pochodzący z drugiej połowy XV wieku, kościółek cmentarny Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i poznać zabudowę Iwkowej. Zwiedzanie kończyć się będzie na Szpilówce, przy jednej z największych atrakcji turystycznych ubiegłego sezonu w regionie, wieży widokowej, z której rozciąga się fantastyczna panorama Pogórza Wiśnickiego. Zwiedzanie jest bezpłatne.
 • Wystawa „VII Salon BWA Tarnów”. Prace tarnowskich artystów można oglądać w godz. 12-19. Bilety: 5 zł (normalny), 3 zł (ulgowy), 1 zł (bilet czwartkowy), wstęp wolny dla dzieci do lat 7.
 • Spacerki po „Skamieniałym Mieście” w Ciężkowicach. Zbiórka – dolny parking, ul. Krynicka przy DW 977, godz. 13. Miejscowi przewodnicy opowiedzą o ginącej w mrokach dziejów historii związanej z powstaniem "Skamieniałego Miasta", która z braku źródeł pisanych przetrwała jedynie w legendach. Zwiedzanie jest bezpłatne.
 • Spacerki z przewodnikiem po Czchowie i wzgórzu zamkowym. Początek zwiedzania przy fontannie św. Kingi na rynku w Czchowie o godz. 15 (bezpłatne).
 • Uroczystości z okazji 77. rocznicy rzezi wołyńskiej. Tarnowskie uroczystości rozpocznie msza w kościele św. Maksymiliana Kolbego o godz. 16. Po mszy nastąpi przemarsz w kierunku Starego Cmentarza pod Kurhan Kresowy, gdzie odśpiewany będzie hymn państwowy oraz rota. Złożone zostaną kwiaty i światła pamięci. Przywołane zostaną także fakty i wspomnienia świadków ludobójstwa na Kresach Wschodnich. 
 • Koncert plenerowy na rynku w Tarnowie. Zagrają energetyczne rock'n'rollowe zespoły Ferment i Hellrose. Początek godz. 19. Wstęp wolny.

Niedziela:

 • Wystawa „Przeciw wojnie. 80. rocznica pierwszego transportu do KL Auschwitz”, oddział BWA Tarnów w budynku dworca PKP, godz. 9-16.
 • Spacerki po Zalipiu, zbiórka - Zagroda Felicji Curyłowej, godz. 11. Zwiedzanie jest bezpłatne.
 • Spacerki po Tarnowie, zbiórka przed Tarnowskim Centrum Informacji (Rynek 7), godz. 12 - 13 (bezpłatne).
 • Spacerki z przewodnikiem po Iwkowej. Zbiórka o godz. 12 na parkingu gminnym przy Kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Iwkowej. Zwiedzanie bezpłatne.
 • Wystawa „VII Salon BWA Tarnów”. Prace tarnowskich artystów można oglądać w godz. 12-19. Bilety: 5 zł (normalny), 3 zł (ulgowy), 1 zł (bilet czwartkowy), wstęp wolny dla dzieci do lat 7.
 • Spacerki po „Skamieniałym Mieście” w Ciężkowicach. Zbiórka – dolny parking, ul. Krynicka przy DW 977, godz. 13. Zwiedzanie jest bezpłatne.
 • Spacerki z przewodnikiem po Czchowie i wzgórzu zamkowym. Początek zwiedzania przy fontannie św. Kingi na rynku w Czchowie o godz. 15 (bezpłatne).
 • Zwiedzanie tarnowskiej Katedry z przewodnikiem. W Bazylice dyżurować będzie przewodnik od godz. 16 do 18. Zwiedzanie jest bezpłatne.
 • Emanacje 2020 - recital mistrzowski. Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach zaprasza na wieczór z kameralną muzyką mistrza Pendereckiego. W programie: Cadenza na skrzypce solo w opracowaniu Ch. Edingera oraz I i II Sonata na skrzypce i fortepian. W roli interpretatorów muzyki Krzysztofa Pendereckiego wystąpią: Jakub Jakowicz (skrzypce) i Łukasz Chrzęszczyk (fortepian). Początek o godz. 19. Bilety: 20-30 zł.
 • Inauguracja 14.edycji Festiwalu "Muzyka Zaklęta w Drewnie". Z uwagi na sytuację związaną z pandemią koronowirusa wszystkie koncerty publikowane będą online w każdą niedzielę od 12 lipca do 20 września o godz. 19. na kanale Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. W niedzielę 12 lipca online wystąpi zespół KROKE - "The Best of Kroke". Transmisja koncertu z Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy”.

Fot. P. Topolski / "Spacerki po Tarnowie"

Komentarze...