Wody Polskie wzmocnią wały przeciwpowodziowe w Łapanowie. Koszt inwestycji to 15 mln zł
access_time 2020-07-10 04:30:00
Wody Polskie ogłosiły przetarg na przebudowę wału przeciwpowodziowego na rzece Stradomce w gminie Łapanów. W planach jest również budowa dwóch nowych zbiorników retencyjnych.

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca ogłosił w czwartek, 9 lipca przetarg na przebudowę wałów przeciwpowodziowych rzeki Stradomki w Łapanowie. Działania te są odpowiedzią na kryzysową sytuację z czerwca. W następstwie gwałtownych opadów doszło wtedy do przelania wód rzeki nad wałem. Zalane zostało centrum Łapanowa. Ewakuowano 48 osób. Woda zniszczyła kilkanaście kilometrów dróg, kilkadziesiąt budynków mieszkalnych i gospodarczych, sklepy, bibliotekę, gminny ośrodek sportu i rekreacji, żłobek i dwa kościoły. Władze gminy szacują straty na kilkanaście milionów złotych.

- Podniesienie bezpieczeństwa powodziowego mieszkańców i ich domostw było w tych okolicznościach absolutnie niezbędne. Cieszę się, że reakcja jest szybka i Łapanów będzie lepiej chroniony przed podtopieniami - mówi Edward Czesak z Zarządu Województwa Małopolskiego.

Koszt modernizacji systemu obwałowań przeciwpowodziowych dla miejscowości Łapanów wyniesie ok. 15 mln zł. Roboty budowlane zgodnie z planem mają zakończyć się na przełomie 2022 i 2023 r. Ponadto, jak informują Wody Polskie, zaktualizowane Plany Zarządzania Ryzykiem Powodziowym zakładają budowę dwóch zbiorników retencyjnych w dolinie rzeki Stradomki - Zegartowice i Lubomierz. Inwestycja ma zostać zrealizowana w latach 2021-2026. Jej koszt wyniesie ok. 130 mln zł.

Komentarze...