Koronawirus w DPJ w Tuchowie. Pilnie potrzebna pomoc!
access_time 2020-06-09 15:31:00
Dom Pogodnej Jesieni w Tuchowie został objęty kwarantanną, po tym jak wykryto wirusa SARS-CoV-2 u dwóch pensjonariuszy i 18 sióstr józefitek, które go prowadzą. 30 pracowników świeckich jest na kwarantannie, brakuje rąk do pracy i podstawowych środków do dezynfekcji i ochrony osobistej.

- Lepiej, że my chorujemy, a nie świeccy pracownicy, chociaż w tej grupie też mogą być zachorowania. Czekamy na wyniki. Ufam, że opanujemy sytuację. Oddzieliliśmy chorych od zdrowych, pięć osób trafiło do szpitala. Większość czuje się dobrze, u kilku osób wystąpiły objawy grypowe - informuje dyrektor siostra Pacyfika Pławecka ze Zgromadzenia Sióstr Świętego Józefa.

W placówce mieszka 45 pensjonariuszy. Są to osoby starsze, przewlekle chore, często po ciężkich chorobach takich jak wylew, czy udar, nie brakuje też pacjentów onkologicznych. Wszyscy wymagają 24-godzinnej specjalistycznej opieki. Aktualnie zajmuje się nimi tylko 10 osób, wśród nich siostry - wolontariuszki, które przyjechały do pomocy z innych domów zakonnych. - Potrzebujemy wolontariuszy chętnych do pracy przy starszych, ale także do kontaktu ze światem zewnętrznym, bo my nie możemy wychodzić. Mamy mieć zapewnione środki ochrony osobistej, ale potrzebujemy bardzo dużej liczby maseczek, rękawic, środków do dezynfekcji. Chętnie przyjmiemy także żywność - mówi siostra.

Siostrom można pomóc wpłacając dowolne kwoty na konto Fundacji Dzieło Miłosierdzia św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego, która działa przy DPJ Tuchów z dopiskiem:

„Darowizna – epidemia”: 13 2030 0045 1110 0000 0258 0750

Przez tpay:  klikając na link: https://dpjtuchow.pl/darowizny/

Potrzebne są środki ochrony indywidualnej i specjalistyczny sprzęt: maseczki, kombinezony ochronne, gogle i okulary ochronne, fartuchy ochronne, rękawiczki jednorazowe, czepki jednorazowe, ochraniacze na obuwie, środki do dezynfekcji powierzchni, środki do dezynfekcji rąk, lampy bakteriobójcze, termometry laserowe, koncentratory tlenu, sterylizatory powietrza, pulsoksymetry, maty dezynfekcyjne, aparaty do dekontaminacji pomieszczeń, oczyszczacze powietrza.

Fot. Archiwum DPJ w Tuchowie

Komentarze...