Ognisko koronawirusa w Tuchowie. W weekend przebadano 150 osób, w pomoc zaangażował się wojewoda małopolski i wojsko
access_time 2020-06-08 10:01:00
Blisko 150 osób przebadano w weekend w Tuchowie, gdzie zlokalizowane jest ognisko koronawirusa. Liczba chorych zakonników z klasztoru redemptorystów wzrosła do 31.

Przedstawiciele inspekcji sanitarnej zapewniają, że na bieżąco monitorują sytuację, zarówno w klasztorze ojców redemptorystów, gdzie jak dotąd zdiagnozowano 31 przypadków zakażeń, jak i w działającym w pobliżu DPS-ie. W niedzielę zakażenie potwierdzono również u trojga mieszkańców miasteczka (to 14-letnie dziecko uczestniczące w bierzmowaniu, jego matka, która pracuje w lokalnym przedszkolu i organista z bazyliki, będący jednocześnie nauczycielem w tuchowskiej szkole muzycznej).

W pomoc zaangażowały się służby wojewody małopolskiego. Piotr Ćwik przekonuje, że sytuacja jest na bieżąco monitorowana i podejmowane są kolejne działania.

W weekend do pobierania wymazów skierowane zostały dwie, specjalne karetki wojskowe. Pierwszą z nich obsługuje 11. Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej, drugą 6. Brygada Powietrznodesantowa. Pobrano materiał do badania od księży redemptorystów oraz sióstr zakonnych, pracowników i pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej. W ciągu dwóch dni badaniom poddano łącznie blisko 150 osób.

Ponadto, na polecenie wojewody do Domu Pomocy Społecznej w Tuchowie przekazane zostały środki ochrony osobistej, w tym m.in. fartuchy fizelinowe, czepki chirurgiczne, ochraniacze na buty, rękawiczki jednorazowe, maseczki włókninowe, przyłbice i płyny do dezynfekcji. Jak zapewnia wojewoda, jeżeli pojawi się taka potrzeba – z Wojewódzkiego Magazynu Obrony Cywilnej oraz Wojewódzkiego Magazynu Przeciwpowodziowego dla Małopolski, wydane zostaną kolejne środki.

Fot. Archiwum UW

Komentarze...