Zbliża się Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
access_time 2020-02-25 12:01:00
Regionalne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych tradycyjnie organizuje samorząd powiatu tarnowskiego. W tym roku odbędą się one w piątek, 28 lutego w Gminnym Centrum Kultury w Żabnie.

- Po raz kolejny oddamy hołd bohaterskiemu pokoleniu Polaków, które w obliczu nowej okupacji nie straciło nadziei i nie poddało się, mając na uwadze nawet ogrom beznadziei, w jakiej znalazła się Polska wraz z końcem II wojny światowej - mówi starosta tarnowski Roman Łucarz. - Żołnierze Niezłomni walczyli o wolną Polskę do ostatniej kropli krwi, stając się wzorem do naśladowania dla przyszłych pokoleń.

Koncert „W hołdzie Żołnierzom Wyklętym” odbędzie się w Gminnym Centrum Kultury w Żabnie w piątek 28 lutego. Początek wydarzenia o godzinie 18.

Program koncertu przygotowało Stowarzyszenie PASSIONART. Jego idea została ujęta w ramy festiwalu „Wolnej i Niezawisłej”. Na scenie wystąpią: Janusz Wierzgacz (dyrygent), Jatarzyna Guran (sopran), Angelica Maszczak (alt), Mateusz Prendota (tenor), Jakub Grzybowski (pianino, akordeon), Witold Góral (gitara klasyczna), Paweł Kuźmicz (gitara basowa), Grzegorz Fieber (perkusja). Towarzyszyć im będą Kwartet Smyczkowy i Kwartet Wokalny PASSIONART. Artyści zaprezentują między innymi takie utwory jak: „Taki Kraj”, „Kołysanka”, „Rozstrzelana Armia”, „Wilno”, czy też „Przysięga”. Ich aranżerami są Marek Pawełek i Janusz Wierzgacz. 

- W 2017 roku wspólnie ze Stowarzyszeniem PASSIONART zrealizowaliśmy z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, także w Gminnym Centrum Kultury w Żabnie, piękny koncert pod hasłem „Amor Patriae Nostra Lex”, który zapadł głęboko w naszej pamięci - przypomina Roman Łucarz. - Zapraszam naszych mieszkańców do uczestnictwa w koncercie „W hołdzie Żołnierzom Wyklętym” - 28 lutego w Żabnie. Będzie to wyjątkowe połączenie refleksji historycznej z doświadczeniem artystycznym, a także uczczenie tego ważnego święta państwowego, jakim jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - zachęca starosta tarnowski.

Symbolami powiatowych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych są pochodzące z ziemi tarnowskiej, trzy postacie polskiego podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej - płk Adam Boryczka ps. „Brona” z Wierzchosławic, kpt. Jan Dubaniowski ps. „Salwa”, który organizował partyzantkę w okolicach Zakliczyna i Jan Jandziś ps. „Sosna” z Jodłówki-Wałek.

Dodajmy, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Zostało uchwalone w 2011 roku z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ustawa nie precyzuje dlaczego data święta została ustalona na 1 marca. Pomysł ustanowienia święta w tym terminie wysunął ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka. Tego dnia w 1951 roku w warszawskim więzieniu na Mokotowie komuniści strzałem w tył głowy zamordowali ostatnich przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawalca, Józefa Batorego, Adama Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela i Józefa Rzepkę.

Komentarze...