Zmarł Antoni Sypek, ceniony tarnowski historyk
access_time 2020-02-13 18:09:00
W czwartek 13 lutego, po ciężkiej chorobie zmarł Antoni Sypek, ceniony tarnowski historyk, pisarz, gawędziarz i społecznik. Miał 74 lata.

- Nie mogę uwierzyć w to co piszę, ale informację potwierdziłem - nie żyje pan Antoni Sypek. Prawdopodobnie największy ze strażników tarnowskiej Pamięci, postać niezwykła i nie do zastąpienia. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie... - napisał na swoim profilu Piotr Dziża, organizator Festiwalu Niepodległości w Tarnowie.

Antoni Sypek urodził się w Tarnowie w 1946 r. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. K. Brodzińskiego w Tarnowie i historię w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Był powszechnie lubianym nauczycielem, wychowawcą, historykiem oświaty tarnowskiej, historykiem miasta i regionu, działaczem społecznym i samorządowym, animatorem kultury. Autorem licznych książek, przewodników, monografii, artykułów i reportaży, a także wielu genealogii rodzin tarnowskich. Założycielem i prezesem Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie oraz organizatorem corocznych kwest na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Członkiem założycielem Tarnowskiego Towarzystwa Kulturalnego, sekretarzem TTK i współautorem Rocznika Tarnowskiego.

Śp. Antoni Sypek spocznie na Starym Cmentarzu. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższy wtorek, 18 lutego o godz. 13. Msza żałobna zostanie odprawiona w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej na Burku.

Fot. M. Niemczura

Komentarze...