Znalazła się rodzina zastępcza dla porzuconych dzieci
access_time 2020-02-13 14:22:00
Czterech braci, których w styczniu 25-letnia matka zostawiła w pogotowiu opiekuńczym w Tarnowie, trafiło dziś pod opiekę zawodowej rodziny zastępczej.

- To nie kończy ich odysei, ale pozytywnie zmienia warunki życia. Dziękuję wszystkim, którzy zadeklarowali przyjęcie rodzicielskich obowiązków. Zgłoszenia napłynęły z całej Polski. Wiem, że poruszyliśmy serca i dzięki naszej akcji w wielu miejscowościach dzieci poznają swoich nowych rodziców zastępczych. - mówi Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.

Pod koniec stycznia 25-letnia kobieta przyprowadziła do pogotowia opiekuńczego czterech swoich synów, oznajmiając, że nie może się już nimi opiekować i chce zostawić ich w placówce. Najmłodsze z dzieci ma niewiele ponad rok, najstarsze niespełna sześć lat. Miasto rozpoczęło poszukiwania rodziny zastępczej. Po nagłośnieniu sprawy przez lokalne i ogólnopolskie media, odzew był bardzo duży. Chęć pomocy porzuconym dzieciom oferowali ludzie z całego kraju. W końcu jednak udało się znaleźć dom dla całej czwórki rodzeństwa. W czwartek dzieci trafiły do rodziny zastępczej mieszkającej w niewielkiej odległości od Tarnowa. - Rodzice zastępczy spełniają wszystkie wymogi i kwalifikacje, zostali też wcześniej przeszkoleni. Dużym wyzwaniem było znaleźć rodzinę dla całej czwórki rodzeństwa, ale na szczęście udało się.- mówi Dorota Krakowska, zastępca prezydenta do spraw polityki społecznej. Wiceprezydent przyznaje, że nagłośnienie akcji przyniosło pozytywny efekt. - Zgłaszają się do nas rodziny zainteresowane odbyciem szkoleń, by w przyszłości pomagać dzieciom, które doświadczyły traumy rozstania z rodzicami biologicznymi. Dzwonią też samorządy z podziękowaniami, bo to jest jednak ogromny problem dla każdego samorządu, nie tylko dla naszego. Dzieci nie powinny znajdować się w takich placówkach. - dodaje Dorota Krakowska. 

Bracia będą mogli spotykać się ze swoimi rodzicami biologicznymi, którzy również otrzymają wsparcie i pomoc. - Będziemy pracować z rodziną biologiczną na rzecz powrotu tych dzieci. Czy wykorzysta tę szansę, przyszły czas pokaże. - mówi wiceprezydent.

W Tarnowie funkcjonuje siedemdziesiąt rodzin zastępczych różnego typu,w których wychowywanych jest w sumie dziewięćdziesiąt troje dzieci – to cztery zawodowe rodziny zastępcze, w których jest 14 dzieci, 38 rodzin spokrewnionych, w których wychowuje się 43 dzieci i 28 rodzin zastępczych niezawodowych, sprawujących opiekę nad 36 dziećmi.

Komentarze...