Michał Wojtkiewicz z tytułem Honorowego Obywatela Powiatu Tarnowskiego
access_time 2020-02-12 10:03:00
Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Tarnowskiego, Michał Wojtkiewicz odebrał tytuł Honorowego Obywatela Powiatu Tarnowskiego.

Michał Wojtkiewicz urodził się w Tuchowie. Ma 73 lata. Z wykształcenia jest doktorem geodezji. Studia ukończył na Akademii Rolniczej we Wrocławiu, gdzie przez kilka lat pracował naukowo. Jest autorem publikacji naukowych z zakresu geodezji oraz urządzeń rolnych. Za prace badawcze był wyróżniany nagrodami rektorskimi i ministerialnymi, w tym między innymi główną  nagrodą w ogólnopolskim konkursie za projekt zagospodarowania Kotliny Kłodzkiej. Był burmistrzem Tuchowa, radnym i starostą powiatu tarnowskiego. 

Michał Wojtkiewicz został starostą tarnowskim w 1999 roku. - Dzięki skutecznemu zarządzaniu przez siedem lat administracją powiatową przez Michała Wojtkiewicza wykonano między innymi 150 kilometrów nowych nakładek asfaltowych na drogach powiatu, powstały cztery sale gimnastyczne przy prowadzonych przez powiat szkołach ponadgimnazjalnych, wybudowany został też nowy budynek dla Zespołu Szkół Ogólnokształcących  i Zawodowych w Ciężkowicach - wspomina Starosta Roman Łucarz.

Od 2005 roku nieprzerwanie przez czternaście lat sprawował mandat posła Prawa i Sprawiedliwości. Zasiadał między innymi w Komisji do Spraw Unii Europejskiej i Komisji Obrony Narodowej. Z Sejmem pożegnał się w 2019 roku, otrzymując w wyborach 8152 głosów, co nie zapewniło mu reelekcji. - Jako poseł powszechnie znany był ze starań o rozwój ziemi tarnowskiej. Doprowadził do renowacji dworca PKP w Tarnowie, który jest obecnie jednym z najpiękniejszych dworców w Polsce. Dzięki jego osobistemu zaangażowaniu podpisana została umowa pomiędzy Powiatem Tarnowskim a Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na współprowadzenie przez ministerstwo Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Tym samym Centrum dołączyło do elitarnego grona 52 instytucji kultury w skali kraju, współprowadzonych przez MKiDN i uzyskało nowe perspektywy rozwoju. - dodaje Roman Łucarz. W styczniu tego roku były już poseł otrzymał posadę w zarządzie spółki Małopolskie Dworce Autobusowe SA., należącej do Samorządu Województwa Małopolskiego.

Michał Wojtkiewcz jest siódmym honorowym obywatelem w historii powiatu. W poprzednich latach tytuły te otrzymali: abp Józef Kowalczyk, o. Jan Góra OP, Rudolf Engelhard, Krzysztof Penderecki i Krzysztof Witkowski.

Fot. P. Topolski (Starostwo Powiatowe)

Komentarze...