Bretońskie inspiracje Anny Kropiowskiej
access_time 2020-02-11 10:29:00
Znana z wyjątkowych nakryć głowy i strojów Bretania, historyczna kraina w północno-zachodniej Francji, jest główną inspiracją wystawy Anny Kropiowskiej, którą od poniedziałku można oglądać w piwnicach siedziby Muzeum przy Rynku 3 w Tarnowie.

Tarnowianka Anna Kropiowska urodziła się w 1975 roku. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa, w pracowni prof. Zbysława Maciejewskiego.Później kontynuowała studia w Ecole Nationale Superieure des Beaux-Arts (Akademia Sztuk Pięknych) w Paryżu na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Abrahama Hadada, gdzie uzyskała dyplom.

Od dwudziestu lat mieszka i pracuje we Francji. Ma na swoim koncie wiele realizacji wielkoformatowych – murali, dekoracji wnętrz, malarstwa iluzjonistycznego, które kilkanaście lat realizowała w Paryżu i regionie, oraz we Francji i w Polsce, szczególnie w Tarnowie – m.in. fragment „Panoramy Siedmiogrodzkiej” oraz malarstwo iluzjonistyczne na kamienicy przy ul. Wałowej. Oprócz tego maluje obrazy o różnej tematyce: kwiaty, pejzaże, zwierzęta, portrety, zajmuje się także projektowaniem.

Temat wystawy, która jest eksponowana w Muzeum Okręgowym, jest jej szczególnie bliski, gdyż obecnie mieszka w Bretanii. Tam też prowadzi pracownię autorską, ucząc rysunku i malarstwa dzieci i dorosłych.

Wystawa „Bretońskie wędrówki – stroje ludowe” będzie czynna do 1 marca.

Fot. Mateusz Niemczura

Komentarze...