Znów będą tańczyć przeciwko przemocy
access_time 2020-02-11 03:34:00
Już po raz ósmy w kilkudziesięciu miejscowościach w Polsce odbędzie się akcja "One Billion Rising – Nazywam się Miliard". Uczestnicy zatańczą i zaprotestują przeciwko przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Wydarzenie zaplanowano również w Tarnowie. Układ taneczny zostanie zaprezentowany na placu Kazimierza 15 lutego.

Każdego roku poruszany jest inny aspekt związany z przemocą. Podobnie jak przed rokiem, kampanii towarzyszy hasło „Tylko tak oznacza zgodę”. Tańczący domagać się będą zmiany definicji gwałtu w polskim prawie.

One Billion Rising to akcja społeczna zapoczątkowana w 2011 przez Eve Ensler. Po fali ataków seksualnych na kobiety w USA działaczka napisała: „Musimy połączyć się we wspólnym buncie i pasji, by zmienić sposób myślenia o gwałcie. Żyjemy na planecie, na której w ciągu swojego życia około miliarda kobiet padnie lub padło ofiarą gwałtu”.

Według organizatorów tańcząc, kobiety rządzą swoim ciałem, a wspólny taniec wyzwala energię, stąd pomysł na ten taneczny happening. Polska akcja odbywa się pod hasłem Nazywam się Miliard, by w ten sposób okazać solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet na świecie, które doświadczają przemocy.

Fot. Archiwum

Komentarze...